Pět pravidel zodpovědného zadlužování

Statistiky z roku 2017 ukazují, že v České republice čelí exekuci téměř desetina obyvatel starších patnácti let a z toho více než polovina má na krku minimálně tři. S takovými počty není divu, že lidé mají při půjčování obavy z toho, aby se nedostali do dluhové pasti. Odtud totiž ve spoustě případů vede pouze jediná cesta, a to vyhlášení osobního bankrotu. Takto to ale samozřejmě dopadat nemusí – pokud se tedy budete řídit několika jednoduchými pravidly.

1. Budujte finanční rezervu

Tímto bodem byste se měli řídit už od první chvíle, kdy si na živobytí začnete vydělávat sami. Prakticky stačí, když si budete každý měsíc odkládat část výplaty bokem – samozřejmě v takové výši, která vám bude vyhovovat. Díky tomu vás žádné nečekané výdaje nepřekvapí a ve výsledku se nutnosti žádat o úvěr můžete zcela vyhnout. A pokud ne, budete mít pojistku pro případ, že byste kvůli dlouhodobému onemocnění, ztrátě zaměstnání nebo jiným nešťastným okolnostem nebyli schopni půjčku splácet.

2.Nepůjčujte si, pokud to skutečně nepotřebujete

Než začnete vypisovat žádost o úvěr, zeptejte se sami sebe, zda danou věc potřebujete k naplnění svých základních potřeb nebo jen k uspokojení vlastních rozmarů. Jestliže například potřebujete nové auto k tomu, abyste se každý den dostali do místa pracoviště, pak je úvěr zcela na místě. Pokud už ale funkční auto máte a chcete ho jen vyměnit za hezčí a výkonnější model, raději si na něj ušetřete. Ještě předtím, než vás zlákají nebankovní půjčky bez registru, také zjistěte, zda by vám někdo z rodiny či přátel nepůjčil levněji, a teprve potom se když tak obraťte na úvěrové společnosti.

3. Seznamte se se všemi poplatky

Pokud si myslíte, že stačí vybrat půjčku s nejnižší úrokovou sazbou, tak jste na omylu. Mnohem více vám o ní prozradí RPSN (roční procentní sazba nákladů), nicméně ani tady nemusí být zahrnuty úplně všechny poplatky. Proto si od banky či nebankovního poskytovatele nejprve nechte vytvořit nabídku, kde bude přímo uvedená částka, kterou ve finále zaplatíte. Rovnou si také nechte vypracovat splátkový kalendář, abyste dokázali posoudit, zda na vás jednotlivé splátky nebudou příliš vysoké.

4. Dejte si čas na rozmyšlenou a porovnávejte

V dnešní době už se nemůžete vymlouvat na to, že na pořádný průzkum nemáte čas. Stačí totiž otevřít internetový srovnávač půjček a během několika vteřin se před vámi objeví přehled všech dostupných produktů. Tím to ale rozhodně nekončí. Ze srovnání vyberte několik nabídek, které vám připadají nejsolidnější, a následně dané společnosti požádejte o více detailů. Půjčka je závazek na několik měsíců a někdy dokonce i let, takže byste rozhodně neměli jednat nerozvážně.

5. Pořádně si přečtěte smlouvu

I přes všechny odlišnosti je úvěr produkt jako každý jiný, což znamená, že byste jej určitě neměli soudit podle obalu. Každý specialista přes půjčky vám samozřejmě sdělí všechny výhody, které by vás mohly přesvědčit o tom, abyste se pro půjčku skutečně rozhodli. Všechny náklady, povinnosti a práva však najdete pouze ve smlouvě. Proto nikdy nic nepodepisujte, dokud se neseznámíte se všemi informacemi, které je třeba znát. Jediný, kdo by se kvůli tomu dostal do maléru, jste totiž pouze vy sami.