Osvětlení v interiéru: Volte jej dle charakteru místností

Postavili jste nový dům a aktuálně řešíte jeho interiér? Pokud ano, pak jistě víte, že byste měli začít nákupem svítidel. Samozřejmě byste měli mít už dávno rozmyšlené jejich rozmístění, protože rozvody elektrických kabelů po domácnosti se řeší již před realizací hrubé stavby. V rámci ní jsou poté kabely rozvedeny na místa, kde budou zásuvky a nástěnná či stropní světla. Už v těchto momentech je třeba mít rozmyšleno, kde budou bodovky a na jakých místech spíše preferovat centrální svítidla.

Obývací pokoj si zaslouží centrální svítidla

Jednou z nejfrekventovanějších místností je bezesporu obývací pokoj. Jedná se fakticky o jakési srdce celého interiéru. Právě sem budete zvát návštěvy a chlubit se elegantním vybavením. Hodně důležitou roli hrají v obývacím pokoji především závěsné lustry. V menší místnosti stačí jeden, ve větší jsou ideální dva. Mohou být doplněné i bodovými světly. Vhodné je také nástěnné světlo

Kuchyně v zajetí několika světelných zdrojů

V kuchyni je třeba volit hned několik svítidel. Výborná jsou třeba bodová stropní světla. Jinak byste ale měli myslet také na osvětlení pracovní plochy. To se nejčastěji řeší menší zářivkou, optimální jsou však LED pásky. Podsvícení skříněk v kuchyni je nejenom praktické, ale také maximálně vkusné a elegantní.

Do chodby patří bodová světla

V prostorách chodby se uplatní směrová světla. Jedná se o bodovky integrované přímo ve stropě. Výborné je ale v této podobě i nástěnné světlo. Bodovky se dají zabudovat do spodní části stěn tak, aby doslova lemovaly celou místnost. 

Intimní prostor ložnice

V ložnici si vystačíte s klasickými stropními svítidly vydávajícími slabší světlo. Není zapotřebí žádného oslnění. Potřebujete-li více světla, nakoupíte si lampičky určené pro čtení a další činnosti vyžadující světlo.

Koupelna vyžaduje přítmí i ostřejší světlo

V případě koupelny není problém vybrat hned několik svítidel. Jedno by mělo být centrální a další spíše lokálního charakteru. Optimální jsou tato menší světla u zrcadla či ve sprchovém koutě.