Osvědčené tipy na hubnutí a posílení celého těla

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/gymnastika-brucho-materstvo-strata-7991942/

Hledáte osvědčené a účinné cviky na hubnutí a posílení celého těla? Vyzkoušejte naše tipy na hubnutí (nejen) do plavek. Nezapomeňte ale, že samotné cvičení k úspěchu nevede a zaměřte se na vyváženou stravu, dostatek spánku a omezení stresu.

Hýbejte se pravidelně

Abyste dosáhli viditelných výsledků, začněte se pohybu věnovat pravidelně a udělejte z něj nedílnou součást své rutiny. Vyhraďte si každý den alespoň 20 minut na sport a s výjimkou odpočinkových dnů se snažte nevynechávat. Jestliže nestíháte, zkuste po cestě do práce vystoupit z autobusu o zastávku dříve, vyběhnout si schody do patra nebo se projít na oběd do vzdálenější restaurace.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/PHIgYUGQPvU

TIP: Máte sedavé zaměstnání? Ušetřete si pár minut z obědové pauzy a každý den proveďte pár cviků na hubnutí přímo v kanceláři. Využijte k tomu vše, co máte po ruce – kancelářskou židli, pracovní stůl nebo gymnastický míč, pokud vám ho zaměstnavatel dokáže obstarat. Plno inspirace na konkrétní cviky najdete na internetu.

Kombinujte různé druhy pohybu

Nejlepších výsledků dosáhnete, budete-li kombinovat různé druhy cvičení – například funkční (zaměřeno na střed těla), aerobní (cyklistika, běh, aerobic, rotoped), kondiční (posilovací a protahovací cviky s overballem nebo gymnastickým míčem) a silový (posilování s činkami).

Jak na to? Vytvořte si podrobný tréninkový plán – jeden den se věnujte silovému cvičení v posilovně, druhý den zavítejte na skupinovou lekci aerobiku, třetí den si jděte zaběhat a čtvrtý se protáhněte na hodině jógy nebo pilates.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/nqUHQkuVj3c

Cvičte ve dvou

Ve dvou se to lépe táhne. Přizvěte ke sportu kamaráda, kolegu nebo partnera, se kterým se budete navzájem motivovat. V náročných chvílích budete jeden druhému oporou a vaše šance na úspěch se tak povážlivě zvýší.

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/balet-sportovy-rozmazanie-rozostrenie-3768722/

Nepodceňujte zdravou stravu

Pravidelné cvičení nastartuje váš metabolismus, hubnutí se ale nedostaví, pokud nebudete dodržovat zásady zdravého stravování. Snažte se jíst pestrou a vyváženou stravu, přednost dejte čerstvým potravinám před těmi zpracovanými. Ujistěte se, že váš talíř obsahuje dostatek komplexních sacharidů (rýže natural, luštěniny, celozrnné výrobky), bílkovin (kvalitní maso a ryby, tempeh, vejce, sýry a tvaroh) a zdravých tuků (olivový olej, ořechy a semínka, avokádo, ghí).

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/zdrava-vyziva-zdrava-strava-zdrave-jedlo-ranajky-566566/

Jestliže si nevíte rady, oslovte odborníky na zdravou výživu. Ti vás přeměří, vyslechnou si vaše cíle a sestaví vám individuální jídelníček na hubnutí (potažmo na nabrání svalové hmoty), kterého se můžete držet.

Tělo funguje jako celek

Musíme vás zklamat, ale žádné zázračné cviky na hubnutí břicha nebo stehen bohužel neexistují. Tělo se chová jako celek a jako celek také hubne. Nemusíte ale věšet hlavu – účinnými cviky lze problémové partie zpevnit a pěkně vytvarovat.

4 účinné cviky na hubnutí

Vyzkoušejte následující kardio cviky na hubnutí, které si můžete zacvičit doma. Zapojíte při nich střed těla, zabrat ale dostanou také ramena, břišní, prsní a zádové svalstvo, hýždě, stehna i lýtka. K jejich provedení vám bude stačit cvičební podložka, pohodlné sportovní oblečení a vhodná obuv.

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/ucinkovat-vystupovat-aerobik-sport-4498606/

Angličáky

Ze stoje s mírně pokrčenýma nohama pokračujte do dřepu. Dlaně položte na podložku a odskočte nohama dozadu do pozice prkna. Následně udělejte klik, skokem se vraťte do dřepu a vyskočte z něj do stoje. Snažte se o technicky správnou variantu, zároveň ale myslete na to, že se jedná o dynamický cvik, který se má provádět co nejrychleji.

Plank (prkno)

Prkno je statický cvik zaměřený na výdrž. Nacházíte se ve vzporu s dlaněmi položenými na šířku ramen na podložce. Soustřeďte se na správné provedení – srovnejte záda a lopatky, hlavu mějte v prodloužení trupu, zpevněte břicho a hýždě stáhněte dolů tak, aby tělo skutečně připomínalo prkno. Začátečníci si mohou na podložku položit předloktí a kolena.

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/slnecny-luc-sportovy-obcerstvenie-rano-3768901/

Dřepy s výskokem

Začněte vestoje s nohama na šíři ramen, špičky směřují vpřed. S nádechem proveďte hluboký dřep, alespoň do úhlu 90° mezi lýtky a stehny. S výdechem vyskočte vzhůru a odlepte při tom chodidla od země. Do pohybu si pomáhejte rukama. Z výskoku plynule přejděte do dřepu a pokračujte dalším opakováním.

Výpady s výkokem

Postavte se s mírně rozkročenýma nohama, zpevněte břicho. Pravou nohou vykročte vpřed, těžiště těla jde přitom dolů, dolní končetinu pokrčte tak, aby se stojnou nohou svírala pravý úhel. Horní část trupu zůstává vzpřímená, pažemi můžete dynamicky pohybovat. Následuje výskok, při kterém vyměňte nohy, aby vepředu byla levá a vzadu pravá.