Nezapomeňte na formální úpravy bakalářské práce. Hrají stejnou roli jako samotný obsah
Bakalářská práce nemusí být strašákem, který vám má pokazit celý závěrečný rok bakalářského studia. Naopak – při správném přístupu a dostatečně zodpovědné práci to nemusí být žádná tragédie. Poradíme vám, jak zvládnout bezchybně formální náležitosti práce, a zbytek už pro vás jistě bude hračka.
Formální úprava písemné práce
Důležitou součástí každé písemné práce je její formátování. Je sice hezké, že vytvoříte originální a smysluplný text, ale pokud nebude zároveň správně upraven, práce nikdy neprojde. Bakalářská práce vždy musí být číslovaná, musí mít správně nastavené okraje a nesmí chybět také obsah a zdroje. To vše umí textový editor jako třeba Word snadno udělat automaticky. Pokud nevíte, jak na to, není nic snazšího, než si vyhledat podrobný návod na YouTube nebo Google a od začátku práci takto formátovat.
Nezapomeňte na poděkování
Není nezbytné, ale obvykle je dobré jej na začátek zahrnout. Jedná se o zdvořilostní vyjádření, které ale prezentuje i jistou pokoru a dává najevo, že jste si dobře vědomi, že úspěch práce není jen a jen vaší zásluhou.
Klíčový úvod
Společně se závěrem jde o nejzásadnější část bakalářské, ale i jiné práce. Například je dobře známo, že oponenti často čtou pouze tyto dvě části a podle toho hodnotí. Není taky divu, třeba taková rigorózní práce může mít klidně i sto stran a kdo by se tím měl chtít prokousávat? Úvod a závěr by měly shrnovat vaše cíle, metody a poznatky a měly by na sebe reagovat a navazovat. Je proto možná vhodné tvořit je až na konci vašeho tvůrčího procesu, kdy je jasné, k čemu jste vlastně dospěli.
Nezapomeňte na anotaci a abstrakt
Obojí je obvykle vyžadováno a bývá to uvedeno na začátku práce. Jde v podstatě o krátké shrnutí tématu práce, které by ale mělo být zároveň dostatečně výstižné a motivující čtenáře ke čtení. Proto není dobré je odfláknout.
Zdroj obrázku: WAYHOME studio / Shutterstock.com