Nehody při parkování – nahlásit na pojišťovnu, nebo vyřešit na vlastní pěst?

Parkoviště jsou rájem dopravních nehod. Naštěstí obvykle nemají vážné následky a škody se často vyšplhají jen na pár stovek korun. I takové případy je ale nutné adekvátně řešit, což může být někdy i pěkný oříšek. Jak byste měli v takové situaci postupovat?

Při objevení škody na nic nečekejte

Když se ocitnete v situaci, kdy zjistíte, že váš vůz někdo poškrábal nebo ho dokonce naboural, nemá smysl na nic čekat. Převážná část českých řidičů má však ve zvyku od takových nehod rychle ujet. Pravděpodobně tedy nebudete mít možnost vše řešit s pojišťovnou viníka.

I přesto nemá smysl vše vzdávat. V každém případě byste měli vzniklé škody pečlivě zdokumentovat prostřednictvím mobilního telefonu. U závažnějších nehod, kdy se oprava může vyšplhat na vyšší částky, se vyplatí zavolat na místo policii a sepsat o celé události záznam. Šance, že se viník najde, je sice mizivá, ale za zkoušku to stojí.

Obraťte se na svoji pojišťovnu

Pomoci vám může i vaše pojišťovna, u které máte sjednané havarijní pojištění. I tak ale nemusíte mít úplně vyhráno. Především záleží na tom, jaký typ krytí jste si při jejím sjednání navolili. U neúmyslně zaviněných nehod by vám měl vystačit úplný základ, který vás chrání před rizikem dopravní nehody.

Problém může nastat, pokud se někdo rozhodne váš vůz poškodit úmyslně. V takovou chvíli se tento čin dá považovat za vandalismus, který už si u pojišťoven musíte za příplatek připojistit. Připlatit se vyplatí hlavně řidičům, kteří přes noc nenechávají svůj automobil ve vlastní garáži.

Bohužel i havarijní pojištění má nějaký ten háček. Tím je takzvaná spoluúčast, jejíž výši si můžete nastavit při podpisu smlouvy. Zpravidla se jedná o částku v řádu několika stovek či tisíc korun. Právě proto se může stát, že u menších nehod vám účet za opravu neproplatí ani vaše vlastní pojišťovna.

Od nehody nikdy neujíždějte

Jak již bylo řečeno, velká část řidičů má tendenci od dopravních nehod ujíždět. To se vám ale může v některých případech i ošklivě nevyplatit. Parkoviště v současnosti již disponují kamerovými systémy, podle kterých vás může vypátrat policie. Poté vás pravděpodobně nemine pokuta a platba vzniklých nákladů.

Naopak je vhodné počkat na řidiče poškozeného vozu, nebo mu za stěračem alespoň nechat lísteček s vašimi kontaktními údaji. Jednoduše se tak vyhnete případným nepříjemnostem, přičemž o náhradu škody se za vás postará povinné ručení. Jak probíhá samotná úhrada nákladů si můžete přečíst v tomto článku.

Placení povinného ručení navíc není zrovna levná záležitost, což potvrzuje i nedávný růst cen pojištění. Ty se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit, a proto se čas od času vyplatí svoji aktuální smlouvu porovnat s ostatními produkty na trhu.

S tím vám pomůže kalkulačka povinného ručení, která dokáže porovnat nabídky od většiny tuzemských pojišťoven a vybrat vám pojištění na míru. Během pár minut si můžete sjednat povinné ručení, se kterým ušetříte i stovky korun měsíčně.