Na prodloužený víkend do Bratislavy! Hlavní město Slovenska vás mile překvapí

Zdroj: Pixabay.com

Slovensko patří mezi naše nejmilejší sousedy, přitom jeho hlavní město zná z Čechů jen málokdo. Pokud ještě během prázdnin chcete někde strávit příjemný prodloužený víkend, Bratislava vám nabízí rozmanité možnosti vyžití.

Dokumenty potřebné při cestě na Slovensko

Na cestu tam budete kromě klasických povinných dokumentů, jako je občanka, v případě cesty autem povinné ručení, osvědčení o evidence, STK, ještě potřebovat také registraci do ehranice. Tato povinnosti platí pro všechny osoby od 12 let. Po registraci přijde plně očkovaným SMS, že nemusí být v karanténě, pro částečně očkované, respektive nezaočkované lidi platí zatím karanténa. V současné situaci se tak cesta vyplatí jen plně zaočkovaným. Kompletní informace vždy můžete sledovat na webu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. K návratu do České republiky vždy sledujte rozcestník českého Ministerstva zahraničních věci.

Bratislavské centrum vás nadchne skvělými podniky

Historické centrum Bratislavy je sice menší než například v Praze, ale pokud se nepotřebujete neustále honit za rozličnými historickými památkami, velmi se vám bude líbit. Centrum Bratislavy totiž nepatří jenom turistům.

Sednout si v centru Bratislavy na kávu či víno není problém. Zdroj: Pixabay.com

Na skleničku či kávičku do centra neustále chodí i samotní obyvatelé města. Zřejmě i díky tomu tu najdete vedle těch turistických i řadu skvělých podniků pro normální lidi. Bratislava je plná různých kavárniček, barů, bister a restaurací. Bují tu však i street-foodová scéna. V sobotu byste neměli vynechat návštěvu Staré tržnice se spoustou lokálních produktů a dát si pak pivo na Námestie Nežnej revolúcie.

Podívaná pro milovníky moderní architektury

Po Bratislavě se jednoduše můžete pohybovat pěšky. Z centra se snadno dostanete, jak na obnovený Bratislavký hrad a do jeho zahrad, tak na nábřeží. Odsud vyplouvají lodě po Dunaji do Devína, nebo rovnou do Vídně. Vy ale můžete po nábřeží jen tak projít až směrem k modernímu komplexu Eurovea, které by mohl Bratislavě nejeden Čech závidět. 

Eurovea má úžasnou polohu na nábřeží Dunaje. Zdroj: Bigstockphoto.com

Kromě obchodního centra zde najdete spoustu restaurací v terasami přímo u Dunaje. V létě se tu člověk cítí jako u moře. Eurovea ostatně není jedinou moderní stavbou s vysokou architektonickou hodnotou. Bratislavský downtown totiž neustále roste. Nedaleko od Eurovea nedávno vyrostl obytný komplex Sky Park od Zaha Hadid, Autobusová stanice Nivy centrum a další moderní stavby.

Přírodní koupání na Zlatých pieskoch

Přímo v Bratislavě a kolem ní je také spousta starých zatopených lomů, které dnes slouží na osvěžení místním během letních dní. Asi nejvýznamnější z nich jsou Zlaté piesky. V jejich areálu se nachází také několik barů a restaurací. Nejznámější je asi Wakelake, u kterého se nachází vlek na wakeboarding. Celý areál má velmi příjemnou až přímořskou atmosféru. Nově se na jeho břehu nachází i self-servis sauna, kterou si můžete rezervovat online.

Malé Karpaty nadosah veřejnou dopravou

Bratislava má úžasnou polohu. Kromě toho že Rakousko je v podstatě hned za rohem. Přímo v hlavním městě Slovenska se nachází spousta přírodních krás. Jako jsou třeba dunajské lužné lesy, Sandberg, ale i Lesy Malých Karpat. Ty v podstatě začínají některým lidem přímo za domem.

Celodenní túra v lese v Bratislavě? Není problém. Můžete začít z Kamzíku. Zdroj: Archiv autora.

Bratislavský lesopark je opravdu obrovský. Dostanete se do něj z centra jednoduše autobusem. Výchozí zastávkou může být Železná studienka nebo bratislavská Koliba. Nemusíte se zdržovat hned na začátku, kde je nejvíce lidí. Díky turistickým značkám se dostanete hluboko do Malých Karpat, nebo se můžete provézt alespoň lanovkou na Kamzík.

Les je také plný cyklistických tras a čím dál více oblíbených downhillů. Lidé také mají v oblibě bufety a početná ohniště. Klidně si tak můžete opéct buřtíka přímo v lesech nad Bratislavou.