Mikuláš, čert i anděl může přijít i k vám domů – vyrobte si masky!

Blíží se čas Vánoc a vy přemýšlíte, jak svým ratolestem zpestřit Mikuláše? Zkuste vymyslet vlastní mikulášskou nadílku přímo u vás doma. Vyrobte si masku Mikuláše, čerta i anděla a sami uvidíte, jak bude vaše dítko hodné i několik měsíců po tomto svátku.

Strašidelný pekelník z domácích zdrojů?

Nejprve se ujistěte, že máte doma černé oblečení – stačí legíny, halena a pokud máte třeba vestu z ovčí vlny nebo jakýkoliv chlupatý svršek v přírodních barvách, určitě jej využijte. K výrobě rohů budete potřebovat karton, červenou nebo černou barvu (tempery, fixy nebo barevný papír) a gumičku nebo starou čelenku, na kterou rohy nalepíte.

Máte připraveno? Pak přichází na řadu samotné líčení nebo maska čerta. Pokud se chcete líčit sami, budete potřebovat barvy na obličej nebo alespoň černou podkladovou barvu (může posloužit i živočišné uhlí rozmočené ve vodě). V případě, že si nevěříte, zakupte raději hotovou masku čerta v papírnictví.

Andílek

Na masku anděla nepotřebujete téměř žádné líčení. Jak ale na výrobu masky? Začněte s oblečením – máte doma nějaké bílé nebo světle modré dlouhé šaty? Ty budou na anděla ideální. Šaty by měly mít dlouhý rukáv, ale pokud žádné takové nevlastníte, pořiďte si bílé bolerko. Na vlasy použijte blond paruku a sprej se třpytkami.

Největším oříškem asi budou andělská křídla. Vystřihněte je ze dvou kusů hodně silného kartonu a připevněte je ke středovému dílu (něco jako pant vyrobený z kartonu). Křídly provlečte stuhu, kterou je později upevníte pod šaty. Takto připravená křídla natřete lepidlem a hustě je polepte chomáčky vaty, hvězdičkami vyrobenými z alobalu nebo jinými andělskými ozdobami. Troufnete si vyrobit je sami nebo vás tlačí čas a raději je koupíte?

Maska Mikuláše

Mikulášskou čepici snadno vyrobíte z pevného kartonu. Abyste však měli jistotu, že čepice něco vydrží, oblepte čepici bílou látkou. Kříž na čepici pak snadno domalujete nebo nalepíte. Mikulášský plášť pak vyrobte z prostěradla – přeložte jej napůl a sešijte tak, aby vzniknul pouze otvor pro ruce a hlavu, namalujte kříž a je to. Pod plášť si vezměte světlé kalhoty a sněhule. Pokud nemáte bílé nebo světlé sněhule, lze jakékoliv zimní boty opatřit vlastnoručně ušitými bílými návleky.