Při představě, že by se k nám do bytu dostaly štěnice, každého z nás zamrazí. Přitom se to může stát poměrně snadno: může je mít některý z vašich sousedů a ony se k vám přestěhují stupačkami, přivezete si je z hotelu i penzionu, případně jako dárek z návštěvy známých. Štěnice jsou, bohužel, velmi přítulné a opět velmi rozšířené.
Říká se, že se objeví tam, kde jsou na tom špatně s úklidem a hygienou, ale není to pravda. i v uklizeném bytě se mohou objevit, stačí si je odněkud přinést. Jak zjistíte, že je máte doma? A co udělat, aby u vás dlouho nepobyly?
Štěnice v bytě – jak se dají zjistit
Objevily se vám na těle štípance, i když máte v oknech sítě nebo v zásuvkách odpuzovače hmyzu? Objevily se v době, kdy nemůžou být od komára nebo jiného obtížného druhu hmyzu, například v zimě? Pak si můžete na přítomnost štěnic v bytě vsadit. Jenže často se domníváme, že ty pupence jsou přece jen od komára, a nástup štěnic zmeškáme. A pak je jich najednou moc.
Tento drobný hmyz je dost zákeřný, během kousnutí totiž vypustí anestetikum, takže to zprvu necítíte. Svědění až bolest se dostaví později, kdy už si to s nočním hodováním štěnic nespojíte. A ještě jednu špatnou vlastnost mají: rychle se rozmnožují.
Jak se zbavit štěnic
Na rovinu si řekněme, že sami to nezvládnete. Vzhledem k tomu, že většina běžně dostupných přípravků je na štěnice úplně krátká, nezbývá, než obrátit se na profesionální firmu. Před příchodem člověka, který vám potvrdí výskyt štěnic a provede postřik, můžete zkusit nastražit pasti, to pro případ, že se nezabydlely přímo v posteli, ale někde ve spárách nebo pod podlahovými lištami. Můžete nohy postele dát do nádob s vodou nebo je oblepit oboustrannou lepicí páskou.
Pokud ráno v pasti najdete nějaké jedince, máte jistotu. V takovém případě si pořiďte velké igelitové pytle a dejte do nich lůžkoviny, případně i věci z úložného prostoru postele. Pytle nikam neodnášejte, ať si štěnice neroznesete po bytě. Vše důkladně vyluxujte a otřete, potom vyčistěte i vnitřek vysavače. Sáček se smetím ihned odneste so popelnice.
Po aplikaci postřiku věci z pytle postupně vyperte na 60 °C, pokud to nejde, alespoň je přežehlete nebo použijte páru. Stačí také věci namočit do studené vody, ale nejméně na celý jeden den. Postřik se musí nejméně jednou zopakovat, protože vajíčka jsou vůči němu rezistentní.