Liposukce paží: s čím vám pomůže a jak probíhá? 

Rádi byste nosili oblečení bez rukávů, ale kvůli nadměrným pažím ho nakonec vždycky necháte ve skříni? Nebo vám dokonce nadměrné paže brání v pohybu? Díky moderní medicíně si můžete splnit svůj sen, přečtěte si o liposukci paží.

Zdroj obrázku: L Julia / Shutterstock.com

Liposukce paží je kosmetický chirurgický zákrok, který vám pomůže získat štíhlé a hezky tvarované paže. Nadměrný tuk nebo povislá kůže v této oblasti většinou trápí hlavně ženy, které se pak bojí své paže odhalovat a raději nosí dlouhé rukávy, i když je venku tropické počasí. 

I v případě, že se vám nedaří zeštíhlit paže pomocí cvičení, nemusíte se dále trápit, řešení máte na dosah. 

S čím pomůže liposukce paží? 

Liposukce odstraní přebytečný tuk z oblastí, které vás trápí. Objem paží se tedy zmenší. Tím vám ale zůstane přebytečná kůže, která nyní nic neobepíná a jen z rukou nepříjemně visí dolů. Proto se liposukce často kombinuje i s „liftem paží“, tedy odstraněním této povislé kůže, která bude znovu těsně napnutá kolem svalů. Paže tak budou působit přirozeně mladě. 

Lift paží lze provádět i samostatně – v případě, že objem vašich paží není problém, ale s věkem je vaše kůže povislejší a vy to chcete napravit. 

Liposukce paží se nedoporučuje u obézních lidí (BMI vyšší než 30), kde je potřeba celková úprava životosprávy. 

Jak probíhá liposukce paží? 

Před liposukcí: 

 • Nejdříve podstoupíte konzultaci s chirurgem na klinice, kterou jste si pro zákrok vybrali. Ten zhodnotí, jestli je pro vás vhodná liposukce kombinovaná s liftem paží, nebo zda postačí jen jeden z těchto dvou zákroků. V některých případech může dokonce navrhnout ještě jiné alternativní řešení.  
 • Poté podstoupíte klasické předoperační vyšetření u svého praktického lékaře. 
 • 2–3 týdny před liposukcí byste neměli být nemocí, jinak může být vaše tělo oslabené, náchylnější ke komplikacím a k pomalejšímu hojení. I pokud jste prodělali jen obyčejnou virózu, raději zákrok odložte. Doporučuje se také na čas vynechat či alespoň omezit kouření

Zákrok: 

 • Samotná liposukce se pak provádí v lokální anestezii
 • Neměli byste před ní 8 hodin jíst a pít. 
 • Zákrok obvykle trvá 1–3 hodiny
 • Chirurg malou kanylou odsává tuk z oblasti, která je předem napuštěná roztokem. Případně provede ještě lifting kůže. 

Po liposukci: 

 • Na klinice obvykle zůstanete do druhého dne, pak můžete přejít do domácího ošetření.  
 • Po liposukci nastává rekonvalescence, kdy byste měli 7–10 dní odpočívat a nechat tělo, aby se zklidnilo. Zpravidla užíváte i antibiotika. 
 • Důležité je nosit kompresní prádlo, díky kterému se tkáně lépe hojí a minimalizuje se tak vznik modřin a otoků. Kompresní prádlo používejte 4–6 týdnů a sundávejte ho jenom po dobu nezbytnou k provedení hygieny.  
 • 14 dní po zákroku už můžete podstupovat i masáže a lymfodrenáže, které hojení urychlí. U masáží se doporučuje 3× 20 minut denně. 

Do běžného života se vším všudy se obvykle můžete vrátit asi za 6 týdnů, ale i několik měsíců může trvat, než se projeví konečné výsledky. Při správné životosprávě můžou být trvalé. Nebojte, ošetřující lékař vám vysvětlí, jak byste se po zákroku měli chovat a jak účinek liposukce maximalizovat.