Jaké škody na vašem domově mohou vykonat nikým nezvaní ptáci? Divili byste se

Říkáte si, že ptáci jsou mírumilovná zvířata a jejich přítomnost v blízkosti vašeho domu rozhodně ničemu neublíží? Po delší době byste rozhodně mluvili jinak, to nám věřte. Ptáci umějí na vašem majetku napáchat opravdu mnoho škod, které vám pak nezbývá nic jiného, než pracně a poměrně nákladně odstraňovat.

Chovat doma papouška v kleci se opravdu s přívalem divokých opeřenců nedá srovnat a pokud se jim nezačnete aktivně bránit, mohlo by vás to později opravdu mrzet. Úkolem tohoto článku je seznámit čtenáře s nejčastějšími problémy, které přítomnost ptáků u domu přináší a vysvětlit jim, jak se mohou těmto jevům efektivně bránit (třeba i s předstihem).

Kde vás může nejčastěji potkat „útok“ ptactva?

  • fasády
  • okapy
  • mezistřešní prostory a půdy
  • chodníky a terasy

Znáte tu radost z vykonané práce, když se konečně dočkáte naprosto perfektní fasády, která příjemně doplní vizuální stránku vašeho exteriéru? S náletem ptactva může dojít k jejímu brzkému znehodnocení. V období páření začnou ptáci vytvářet po vašich fasádách hnízda a to si pište, že rozhodně nepůjde o žádnou čistou práci. Všude budete mít roztahané bláto a větvičky, slepené do nevzhledných celků. A o to přece nikdo z nás nestojí.

Okapy jsou dalším častým místem, na které se ptáci se zřizováním svých hnízd uchylují. Okap zanesený ptačím stelivem pak neplní své úkoly, jak má. V případě náhlého příchodu přívalových dešťů se pak voda dere ven a může na vaší zahradě způsobit opravdovou paseku. Tomu se však dá snadno předejít tím, že využije speciální hroty proti ptákům, za pomocí kterých se problémů se zanesenými okapy rychle a efektivně zbavíte.

Zkontrolujte střechu

Občas se na střeše objeví místo, které není dostatečně zabezpečeno před vnějšími vlivy. Toho samozřejmě hned využijí ptáci a na tomto místě se vám zabydlí. Pak se jich ovšem horko těžko zbavuje a pokud se dokáží dostat až do prostor půdy, pryč se jim chtít rozhodně nebude.

Pokud se u vás zabydlí množství holubů, můžete očekávat chodníky a terasy poseté jejich výkaly, což opravdu nepůsobí hezky a už jen ta představa je krajně nechutná. Raději se proto rozhodněte jednat včas a pořiďte si zábrany proti holubům, za použití kterých už se jim u vás bude líbit podstatně méně.

Problémům se má vždy raději předcházet, než je následně řešit. Řiďte se tímto jednoduchým heslem i vy a zbavte se ptáků ještě dřív, než se u vás stačí usídlit.