Jak zachránit přesolenou polévku
I mistr tesař se někdy utne a i šéfkuchař přesolí jídlo. Jenže co dělat, když stojíte u sporáku nad hrncem plným polévky, kterou jste celé dopoledne vařili a teď zjistíte, že je příliš slaná? Taková situace je až k pláči. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak přesolenou polévku, ale také omáčku, spravit.
Brambor absorbuje sůl velmi účinně
Syrový brambor je jednou z nejspolehlivějších metod, jak napravit nehodu se solí. Podle toho, jak moc jste polévku přesolili, přidejte do ní vařit 1 – 2 brambory vcelku (jestliže jste přesolili hodně, raději brambor pokrájejte). Sůl se do brambor vstřebá a polévku zachrání. Jestliže v polévce brambory nepřekáží, klidně je rozkrájejte na kostičky a nechte je v ní. Totéž dokáže také mrkev nebo petržel, dokonce přidání nasekané zelené petrželky zmírní přesolení polévky.
I bílek zbaví pokrm přebytečné soli
Máte na kamnech hrnec přesoleného vývaru? Rozklepněte 2 – 3 vejce, oddělte žloutky od bílků a ty vlijte do polévky. Nechte je v horkém vývaru srazit a potom je zase vyndejte. Bílek přebytečnou sůl naváže polévka bude v pořádku. Stejně zafunguje i kousek chleba, to věděly už naše babičky. Stačí ho v polévce chvíli povařit a pak vyndat.
Na slané cukr!
Vezměte lžíci, položte na ní kostku cukru a ponořte do přesolené polévky. Ve chvíli, kdy se začne kostka cukru rozpouštět, okamžitě jí vyndejte. Zopakujte ještě s několika kostkami, dokud nebudete spokojeni s výsledkem. A nebojte se, jídlo tím rozhodně nezesládne.
Smetana nebo jogurt nejen pro zjemnění
Tento způsob se hodí především při přípravě krémových polévek, ale smetana nevadí ani v zeleninových polévkách jako je pórková, květáková a podobně. Jestliže zjistíte, že se vám povedlo zeleninovou polévku přesolit, přilijte do ní trošku smetany (jogurtu či zakysanky). Totéž platí i pro různé omáčky.