Jak vybrat žehličku na prádlo

Není mnoho žen. které rády žehlí a proto není divu, že si každá snaží žehlení co nejvíc ulehčitsprávným výběrem žehličky. Napařovací žehlička, generátor nebo suchá žehlička – jaká je ta pravá pro vás?

Na trhu je veliké množství  modelů s více či méně funkcemi, tak že je z čeho vybírat. Než se vrhnete po první žehličce, na kterou narazíte, popřemýšlejte, co všechno od ní očekáváte.

Kritéria výběru

Dřív, než se rozhodnete pro konkrétní model, zamyslete se nad tím, jesti při žehlení používáte páru nebo ji raději vynecháváte. Také byste si měla uvědomit, co nejčastěji žehlíte, jestli jemné tkaniny, rovné bavlněné ložní prádlo nebo společenské obleky. Dalším parametrem pak jsou specifické funkce, jaké by měla žehlička mít. Pokud si odpovíte na všechny tyto otázky, výběr se vám hodně usnadní.

Typy žehliček

Aby to nebylo úplně tak jednoduché, nabízí se nám základní tři typy žehliček.

Suché žehličky

Jestli nežehlíte zrovna často, suchá žehlička vám jistě postačí. Je snadná na údržbu a její pořizovací cena je velmi nízká. Jelikož žehlička nevytváří páru a hůř klouže po prádlu, je třeba prádlo před začátkem žehlení mírně pokropit vodou. Suché žehličky bývají lehké a dobře ovladatelné, jen nejsou moc praktické pro delší dobu žehlení.

Napařovací žehličky

Tyto typy žehliček jsou velmi oblíbené, zvlhčují prádlo přímo při žehlení napařovacími otvory, proto nemusíte prádlo kropit vy. Mívají často doplňující funkce pro usnadnění žehlení. Nevýhodou je horší čištění, pokud není samočistící. Každopádně je žehlení s napařovací žehličkou o hodně snadnější a rychlejší oproti žehličkám suchým.

Parní generátory

Parní generátory neboli parní stanice jsou vhodné pro všechny, kdo žehlí velmi často a velké množství prádla. Vyznačuje se především svým nadstandardním parním výkonem, proto čas žehlení nepochybně o dost zkrátí. Díky oddělenému zásobníku na vodu je manipulace se žehličkou snadná. Nutno podotknout, že pořizovací cena bývá vysoká.

Náš tip: čím větší a kvalitnější je žehlící plocha, tím snadnější je samotné žehlení.