Jak vybrat záclonu

I když bylo svého času moderní nemít záclony v oknech, většina z nás se k nim stejně vrátila. Protože okno bez záclon jako by bylo nahé a místnost je poněkud neútulná. Záclona dodává interiéru mnohem hezčí vzhled. A jak si vybrat tu správnou?

Změřit délku záclony není nic složitého, pokud jde ale o šířku dělá řada z nás velkou chybu, když nepočítá s tím, že při bohatém nařasení musíme hodně centimetrů (často dvojnásobek původního rozměru) přidat. Prvním předpokladem pro výběr správné záclony je tedy dostatečná šířka.

Vzor nebo ne?

Neexistuje univerzální pravidlo, které by určovalo, jestli se na záclonu hodí vzor a pokud ano, jaký by měl být. Jestli potřebujete záclonu i proto, že máte okna otočená k jihu a potřebujete, aby vám aspoň trochu stínila sluneční svit, rozhodně si pořiďte hustě tkanou textilii. V místnostech tmavých, otočených na sever, je lepší řidší tkanina, která nebrání dennímu světlu.

Pokud jde o vzory, záleží jen a jen na vašem vkusu a na rázu, jaký chcete konkrétnímu pokoji vtisknout. V moderním interiéru vyniknou geometrické vzory, ale klidně můžete zvolit i květiny. Stejně tak se květiny hodí do starších interiérů, a to ať romanticky něžné motivy nebo větší květinové vzory. Experimentovat můžete i s pruhy, na puntíky ale buďte opatrní, ty působí poněkud dětinsky.

Záclona nemusí být jen bílá

Bílá záclona je nadčasová klasika. Hodí se do úplně každého interiéru, bez ohledu na zařízení či věk uživatele bytu. Mladší generace přesto raději sáhnou po záclonách v jiné barvě nebo po bílé s barevným vzorem. Je pravda, že takové záclony působí vesele, optimisticky, pokud je barva vhodně zvolená.

Při výběru odstínu záclony záleží na barvách v interiéru: na barvě podlahy, koberce, stěny i barvě a vzoru závěsů. Můžete jít klidně do kontrastu s ostatními barvami, myslete ale přitom na vyvážení teplých a studených odstínů. Vhodnějším a útulnějším řešením je metoda “tón v tónu”, tedy více odstínů jedné barvy, než kombinace více barev.