Jak vybrat vhodné dámské boty?

Plánujete rozšířit svůj botník o nějaký ten nový kousek? Nekupujte boty spontánně a dejte si pozor na detaily, které vám mohou znepříjemnit život.

Přemýšlejte nad účelem

Než navštívíte prodejnu obuvi, zamyslete se nad tím, k jakému účelu budete boty užívat. Označení obuvi totiž deklaruje to, v jakých podmínkách je možné boty nosit a z toho vyplývají i parametry přijatelné reklamace. V některých případech je to jasné: společenskou obuv si nevezmete na túru do Tater. Jaké druhy obuvi se v prodeji nabízí?

Pokud hledáte boty do interiéru či exteriéru, s normální vlhkostí a teplotou vzduchu, kdy je předním kritériem pohodlí, volte tzv. vycházkovou obuv. Je-li to váš případ, prohlédněte si například boty Tamaris.

Pozor na obuv označenou spojením “módní” nebo “vysoce módní”. Takové boty mají zase opačný charakter oproti obuvi vycházkové. Jsou určeny ke krátkodobému nošení v nenáročných podmínkách. Takové boty nejsou vhodné pro každodenní nošení, mají nízkou životnost a jejich účelem je hezky vypadat. Bývají vyráběny z nestandardních uměleckých materiálů. Mnohem odolnější je klasická společenská obuv, která je vyrobená převážně z různých druhů usní, nicméně se více počítá s jejím opakovaným nošením. Střihy i zdobení bývají u společenské obuvi decentní, klasické.

Dámské boty
Dámské boty

Pozor také na rozdíl mezi rekreační a sportovní obuví. Obojí slouží využití ve volném čase, avšak sportovní obuv bývá odolnější, než rekreační, která je navržená na volný pohyb v méně náročném terénu.

A nakonec tady máme obuv zimní, tedy takovou, která je materiálem posílená k nošení do nízkých teplot, často s protiskluzovou úpravou podrážky. Dávejte si pozor při výběru tzv. flexiblové obuvi; ta není vhodná do vlhkého prostředí, tedy ani do sněhu.

Konstrukce boty

Obuv se vyrábí převážně trojím způsobem. Na trhu se setkáte s obuví lepenou, obuv s tvářeným spodkem (nástřiková) a obuv flexiblová.

Obuv lepená se vyrábí, jak název napovídá, lepením, a to svršku ke spodku. Takové boty musíte vždy po použití nechat dobře proschnout, protože vlhkost povoluje lepené spoje, a to nejen vlhkost zvenčí (třeba v mokré trávě), ale také vlhkost zevnitř boty (propocení).

Obuv nástřiková má spodek vytvořen vstříknutím, vlisováním nebo odléváním. V případě, že se dobře dodržuje postup a je použit kvalitní materiál, vzrůstá kvalita takové obuvi.

Obuv flexiblová má velmi pohodlný a ohebný spodek, který je ke svršku přišitý. Nevýhodou technologie je zvýšená vodopropustnost způsobená propichováním materiálu během šití. Vodopropustnost je možné snížit vhodnou péčí, impregnací a krémováním.

Vyberte si správnou velikost

Zejména při nákupu on-line je problémem nevhodně zvolená velikost bot. Všímejte si tabulek, které výrobce u své obuvi uvádí. V nich najdete poměr šířky a délky nohy, který je vhodný pro každou velikost.

Nohu si změřte tak, že se postavíte patami ke zdi a na zemi (nebo papíře připevněném ke zdi) si poznačíte vzdálenost špičky palce od stěny. Důležité je, abyste stáli skutečně rovně a s roztaženými prsty na podlaze. Nohu také můžete obkreslit a změřit z papíru, ale opět platí to, že je potřeba mít rovnoměrně rozloženou váhu mezi patou, kloubem palce a kloubem malíčku.

Při nákupu obuvi v obchodě se neváhejte boty zavázat a po prodejně se trochu projít.

Zdroj obrázku:
Moustache girl / Shutterstock.com
conrado / Shutterstock.com