Jak vybrat ty správné dámské hodinky a jak je nosit
Pro dámské hodinky platí, že je lze nosit mnoha různými způsoby. Některé ženy jsou oddanými nadšenkyněmi hodinek. Co si budeme povídat, jsou praktické, jsou trendy a mohou mít mnoho podob. Od elegantních, romantických, luxusních, až po sportovní, které nemají pouze úkol módního doplňku. Některé hodinky prozrazují o své majitelce, že je movitá, jiné, že žije zdravý životní styl a sportuje, další, že je romantická. V podstatě může být žena pokaždé jiná a sáhnout po různých hodinkách podle dané příležitosti. Hodinky jsou jedním z těch doplňků, které umocní kouzlo osobnosti.
Není žádnou novinkou, že hodinky vybíráme podle příležitosti i typu oblečení. To je zkrátka takový základ, od kterého se dá vždy odrazit. Sladění hodinek s oblečením je ve srovnání s dřívějšími časy mnohem snadnější díky široké nabídce možností. Při výběru hodinek se stačí držet pouze pár základních zásad.
Zásady pro výběr hodinek
- Nenoste hodinky s příliš velkým ciferníkem
- Vyberte zápěstí, na kterém hodinky budete nosit
- Noste náramkové hodinky vedle zápěstní kosti
- Vyberte vhodný náramek hodinek
- Přizpůsobte typ hodinek vašemu outfitu
- Hodinky by měly ladit i barevně a nepůsobit, jako pěst na oko
- Formální vs. neformální – vybírejte podle příležitosti a typu aktivity
- Hodinky nejen na zápěstí – nosit se dají i jako přívěsek
- Kapesní hodinky pro dámy – například v kapse kalhot upevněné na poutko
- Náramky z nerezové oceli se hodí téměř ke všemu, od podnikání po ležérní styl, zatímco kožený pásek se nejlépe hodí k vašemu konkrétnímu oblečení a dalším doplňkům (obuv, opasek, kabelka)
Než vyrazíte na nákup, je dobré si promyslet, jaké hodinky chcete. Hledáte mladistvý, ale decentní vzhled, jako mají například hodinky značky Michael Kors? Nebo něco univerzálního? Stát potom v prodejně a zírat na nepřebernou nabídku dámských hodinek, může být stresující. Jestliže však půjdete s předem promyšlenými detaily, budete vidět nikoliv stovky hodinek, kam oko dohlédne, ale pouze několik pár vybraných kusů. Ostatní jakoby tam ani nebyly.
Mají to být elegantní dámské hodinky pro společenskou událost, hodinky pro běžné nošení, sportovní nebo dokonce vůbec netoužíte po náramkových hodinkách, ale dáváte přednost kapesním či zavěšeným na krk? Také hodinky na krk mohou být různé. Z časomíry se může stát úžasně luxusní záležitost, ale i decentní ozdoba.
Jak poznat, že vybrané hodinky jsou ty správné?
Pokud se budeme bavit o náramkových hodinkách, musí bezvadně sedět na zápěstí a neklouzat ani být příliš těsné. Hodinky vás nemají znervózňovat, ale splynout s běžnými aktivitami dne. Mají doplnit váš celkový vzhled, nikoliv bít do očí. Prohlédněte se tedy i v zrcadle a sjeďte pohledem celou vaší postavu – jak se cítíte? Doplňují váš outfit nebo jsou příliš výrazné?
Strana ruky a vnitřní zápěstí
Stejně jako u zásnubního prstenu existují i hodinky s psanou etiketou. Možná už jste se setkali s tímto názorem. Podle sociálních pravidel byste měli hodinky nosit na levém zápěstí. Podle nových pravidel je to však jedno a záleží na tom, jak to vyhovuje vám. Pro nošení hodinek na levém zápěstí byl dřív důvod. Před příchodem moderních hodinek se museli hodinky natahovat, což bylo jednodušší pomocí naší dominantní ruky. Přibližně 90% světové populace jsou praváci. Proto bylo logické nosit hodinky na levém zápěstí. Tato nutnost odpadla, proto je jen zcela na vás, které straně dáte přednost. Stejně tak, jako jestli si obléknete šaty, dobře padnoucí overal nebo kalhotový kostým.
Prostě tak, ať se cítíte dobře. Za zmínku stojí i to, že ženy v různých částech světa nosí hodinky rozdílně nejen z pohledu pravé a levé strany. Například japonské ženy nosí ciferník na vnitřní straně zápěstí. To proto, aby nevystrkovaly lokty, jakože gesto kontroly ciferníku ohnutím lokte. Ne vždy je totiž toto gesto slušné. Tímto způsobem také chrání hodinky před poškozením. Nošení hodinek na opačné straně zápěstí je navíc považováno za hrubší, mužské gesto. Proto se nenápadně podívají a zkontrolují čas. Častá kontrola ciferníku (kolik je hodin) může být nežádoucí, a to jak v práci, tak na schůzce či rande.
Zdroj obrázku 1: Just2shutter / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: SvetaKost / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 3: aslysun / Shutterstock.com