Jak vybrat robotický vysavač

Robotický vysavač je velmi užitečným a výkonným pomocníkem, který pracuje za nás a tak nám šetří hodně času. Jednotlivé modely vysavače se liší různým výkonem, cenou i kapacitou, jedno mají ale společné: robotický vysavač nám pomáhá udržovat uklizeno.

Nahradit úplně ten klasický ale robotický vysavač nedokáže. Jednak proto, že má o dost nižší sací výkon, jednak kvůli tomu, že se dá použít jen v interiéru, kde není mnoho překážek. Pokud jste rozhodnutí si robotický vysavač pořídit. snad vás potěší, že jsme pro vás zjistili, co máte od vysavače chtít a na co si dát při koupi robotického vysavače pozor.

Kartáče

Ne každý model robotického vysavače dokáže dokonale vysát všechny typy podlah, poradit si s prostorem u zdi a rohů místností nebo se zvířecími chlupy. Na trhu se můžete setkat s gumovým a štětinovým kartáčem. Gumový kartáč je vhodnější na hrubé nečistoty a hodí se lépe na tvrdé podlahy. Naopak štětinový kartáč můžete použít na koberce, protože lépe zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Jeho nevýhodou je náročnější údržba.

Orientace v prostoru

Zjistěte si, jestli se vysavač dokáže orientovat v místnosti a nepoškodit při tom nábytek či bytové doplňky, například tím, že do nich natŕazí a shodí je. Velkým plusem některých modelů je automatický provoz, pokud si nastavíte pravidelný čas úklidu. Vysavač sám v určený čas vysaje a opět se vrátí do nabíjecího doku. Takové služby nabízí pouze robotické vysavače s navigací, využívající některou z moderních technologií na orientaci v prostoru. Ty bez navigace (levnější modely) se po prostoru pohybují náhodně, pomocí nárazníku, který detekuje překážky. Roboti bez navigace nepoznají, kde už uklízeli, a kde naopak ještě musí uklidit. Ti s navigací takové problémy nemají a vysají až 99 % místnosti.

Technické parametry

Typ baterie a její kapacita jsou důležitými údaji, protože určují, kolik plochy zvládne vysavač uklidit na jedno nabití. Kapacita zásobníku u robotických vysavačů je velmi malá a doporučuje se zásobník po každém použití vysypat. Zásobník na prach může být zásuvný, nebo vyjímatelný shora, což je praktičtější. Sledujte maximální výšku překážky, kterou robot dokáže překonat. Tento údaj je velmi důležitý, protože na tom pak závisí, zda se dokáže dostat na koberec nebo přejet práh. Robotické vysavače jsou v porovnání s ostatními vysavači výrazně tišší přístroje, protože mají také menší sací výkon. Pokud si vyberete tichý model, můžete jej používat kdykoliv, nikoho rušit nebude.