Jak vybrat robotické vysavače do domácnosti

O výhodách robotického vysavače asi není nutné nikoho přesvědčovat. Oceníte ho ve chvíli, kdy přijdete domů z práce do uklizeného bytu, protože váš domácí pomocník je načasovaný tak, aby každý den ve stejnou dobu vyluxoval.

Na druhou stranu je dobré vědět, že se robotický vysavač nehodí ve všech případech. Některé práce jsou i nad jeho síly. Například nezvládne vysoké překážky, například prahy vyšší než 2 cm. Také má problém s černou barvou, kterou vyhodnocuje jako rozdíl výšek, takže se “bojí”, že spadne a na černý koberec prostě nevjede. Starší typy mají problém i s příliš členitým prostorem, takže pokud máte doma různé výklenky a zákoutí, nemusí být uklizeno na 100 %.

Robotické vysavače s chytrou navigací

Všechny nedostatky robotických vysavačů se postupně odstraňují, takže pokud potřebujete vysavač opravdu všestranný, vsaďte na nejnovější modely s navigací. Modely, jejichž  součástí výbavy jsou senzory, kamery i lasery, díky nimž se vysavač snadno orientuje i v členitém prostoru. Navigace si poradí i s černou podlahou.

Vybírejte podle nábytku

Vysavač vybírejte také podle výšky nožiček nábytku – postelí, sedačky i skříněk. Jestliže není nábytek na soklu a vysavač je vyšší, než prostor pod ním, může se často zasekávat. Stejně tak se zasekne v mezeře mezi jednotlivými kusy nábytku, pokud je užší, než vysavač. Na to myslete před tím, než si vyberete konkrétní model, a zaměřte se na nižší vysavače. Případně rozmístěte nábytek tak, aby bylo nástrah co nejméně.

Jakou máte podlahu?

Robotické vysavače nejlépe vysávají tvrdé podlahy, z koberců zvládne většina z nich jen ty s krátkým vlasem. Naštěstí už se dají sehnat i vysavače, které zvládnou i vyšší vlas a nezaseknou se na něm.

Na podlahy s hladkým povrchem oceníte robotický vysavač vybavený mopem, jehož antistatická látka zachycuje i ty nejjemnější prachové částice. V obchodě se ptejte na tzv. mopování. Mopovat může vysavač nasucho, kdy jen stáhne prach, nebo namokro, v takovém případě vysavač zároveň i vytře.