Jak vybrat parní čistič oken

Čištění párou je rychlé a efektivní. I to je důvod, proč stále víc hospodyněk volí parní čistič i na umytí oken. Zářivě čistá okna, žádné šmouhy a to všechno za méně času, než když je myjete hadrem nebo stěrkou, to je zásadní výhoda parního čističe oken.

Parní čističe si bez přídavku chemie poradí nejen se špínou, ale i s bakteriemi a plísní. Zanechávají vaši domácnost nejen čistou, ale i nezpečnou. Většina z nich je navíc multifunkční – můžete je používat jako ruční čistič například na sporák, spáry v koupelně i na čalounění v autě, s teleskopickou tyčí pak dokážete umýt i to největší okno nebo obklady v koupelně s vysokým stropem.

Výběr parního čističe na okna

Na čištění oken můžete použít buď multifunkční parní čistič s vhodným nástavcem, nebo si pořiďte speciální parní čištič oken. Ten může být napájen ze sítě, pro snadnější manipulaci ale bude nejspíš vhodnější model s akumulátorovou baterií. Čistič oken si samozřejmě také poradí se zrcadly a jinými hladkými povrchy, například obklady v koupelně.

Některé modely parních čističů mají možnost přidání čisticího prostředku, jiné pracují jen s párou. Pro důkladné umytí je dobré nejprve z oken odstranit hrubou špínu manuálně a až pak vyčistit parním čističem. Ten odsaje zbytky špinavé vody a zanechá okna čistá, beze šmouh.

Jaké parametry parního čističe sledovat

Při výběru parního čističe na okna je asi nejdůležitější jeho hmotnost, topný výkon a plošný výkon. Pro čištění větších ploch, tedy i oken, by měl být topný výkon okolo 1 500 W, abyste měli rychle ostatek páry. Plošný výkon se uvádí v metrech čtverečních a potřebný výkon si spočítáte sami vynásobením délky a šířky okna a jejich počtem.

Další parametry, které by vás mohly zajímat, jsou:

  • tlak páry
  • objem nádoby na vodu
  • délka tyče a trubice
  • druh pohonu, případně délka přívodního kabelu
  • další funkce (regulace páry, dětská pojistka, bezpečnostní ventil proti vylití…)