Jak vybrat osvětlení do obývacího pokoje

Obývací pokoj je místo, kde se často schází celá rodina, kde jednotliví členové občas odpočívají, občas pracují, čtou si, dívají se na televizi nebo si jen tak povídají. Pokud jde o osvětlení, je v obýváku nutné zajistit podmínky pro práci či na čtení, ale také příjemnou atmosféru a intimní přítmí. 

Při zařizování bytu vybíráme osvětlení spíš podle toho, jaké se nám líbí, než podle toho, jakou intenzitu nasvícení nebo naopak přítmí nám dokáže zajistit. A právě tato vlastnost patří u osvětlení v obývacím pokoji mezi ty nejdůležitější – musí mít více funkcí.

Nestačí jen lustr uprostřed

Dnes už se asi nikdo nespoléhá na světlo z jediného zdroje, dokonce už vyloženě netrváme na tom, že LED lustr musí být přesně uprostřed pokoje. Centrální osvětlení je ale dobrým základem pro dostatečné nasvícení obýváku. To pak doplníme o stojací lampu, stolní nebo klipsovou lampu na pracovním stole, o nástěnné lampičky a podobně. Díky tomu si zajistíme dostatek světla pro práci a útulnou intimní atmosféru při odpočinku či dokonce pro romantiku ve dvou. 

Nestačí ale jen dostatečný počet zdrojů světla, potřebujete mít i možnost regulovat osvícení prostoru. Je tedy vhodné pořídit si svítidla s funkcí stmívání, pohodĺně si tak zajistíte takovou intenzitu světla, jakou právě potřebujete.

Design vs. funkčnost

Na vzhledu samozřejmě záleží. Přesto je dobré stále myslet na to, že od lustru i dalších lampiček očekáváte především dostatek světla v místnosti. Pro příjemné přítmí je lepší mít stmívací lampu, než aby měla tmavé stínidlo, jímž světlo jen těžko prostupuje. 

To, že v obýváku potřebujeme víc zdrojů světla, předpokládá vybírat taková svítidla, která k sobě ladí a netvoří chaos, až nevkus. Nemusí být nutně všechna z jedné kolekce, měla by ovšem mít jednotný styl nebo alespoň sjednocující prvky tak, aby ladily mezi sebou navzájem a současně i s vybavením pokoje.