Obývací pokoj je místo, kde se často schází celá rodina, kde jednotliví členové občas odpočívají, občas pracují, čtou si, dívají se na televizi nebo si jen tak povídají. Pokud jde o osvětlení, je v obýváku nutné zajistit podmínky pro práci či na čtení, ale také příjemnou atmosféru a intimní přítmí.
Při zařizování bytu vybíráme osvětlení spíš podle toho, jaké se nám líbí, než podle toho, jakou intenzitu nasvícení nebo naopak přítmí nám dokáže zajistit. A právě tato vlastnost patří u osvětlení v obývacím pokoji mezi ty nejdůležitější – musí mít více funkcí.
Nestačí jen lustr uprostřed
Dnes už se asi nikdo nespoléhá na světlo z jediného zdroje, dokonce už vyloženě netrváme na tom, že LED lustr musí být přesně uprostřed pokoje. Centrální osvětlení je ale dobrým základem pro dostatečné nasvícení obýváku. To pak doplníme o stojací lampu, stolní nebo klipsovou lampu na pracovním stole, o nástěnné lampičky a podobně. Díky tomu si zajistíme dostatek světla pro práci a útulnou intimní atmosféru při odpočinku či dokonce pro romantiku ve dvou.
Nestačí ale jen dostatečný počet zdrojů světla, potřebujete mít i možnost regulovat osvícení prostoru. Je tedy vhodné pořídit si svítidla s funkcí stmívání, pohodĺně si tak zajistíte takovou intenzitu světla, jakou právě potřebujete.
Design vs. funkčnost
Na vzhledu samozřejmě záleží. Přesto je dobré stále myslet na to, že od lustru i dalších lampiček očekáváte především dostatek světla v místnosti. Pro příjemné přítmí je lepší mít stmívací lampu, než aby měla tmavé stínidlo, jímž světlo jen těžko prostupuje.
To, že v obýváku potřebujeme víc zdrojů světla, předpokládá vybírat taková svítidla, která k sobě ladí a netvoří chaos, až nevkus. Nemusí být nutně všechna z jedné kolekce, měla by ovšem mít jednotný styl nebo alespoň sjednocující prvky tak, aby ladily mezi sebou navzájem a současně i s vybavením pokoje.