Jak vybrat odšťavňovač

Jestli jste si dali předsevzetí, že uděláte něco pro své zdraví a budete pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, nejspíš jste se rozhodli koupit odšťavňovač. Skvělý nápad! Nabídka těchto přístrojů je dost bohatá, proto je dobré vědět jak si vybrat takový, co by vyhovoval po všech stránkách.

Začít byste měli u toho, jaké funkce od něj očekáváte, žádný odšťavňovač totiž neumí všechno. Existuje několik systémů odšťavňování, u každého tedy budete mít jiné výsledky. Odpovězte si nejprve na několik otázek, podle kterých můžete následně začít vybírat.

Na co si musíte odpovědět

  • Co budete nejvíce odšťavňovat?
  • Kolik šťávy budete najednou chtít připravovat?
  • Jak často budete odšťavňovač používat?
  • Jaký typ šťávy máte rádi, vodový nebo hustý?

Odpovědi na tyto otázky jsou základními kritérii výběru. Podle nich budete vybírat kvalitu a výkon přístroje, i způsob odstřeďování.

Typy odšťavňovačů

Odšťavňovače dělíme na dva základní typy, šnekové a odstředivé.

Šnekový odšťavňovač je ideální na více druhů surovin. Je pomalejší, ale jeho výtěžnost je vyšší. Suroviny dokáže jemně rozmělnit a vylisovat, šťáva je hustější, kvalitnější, nepění a můžete si jí skladovat v lednici. Šnekový odšťavňovač je náročnější na prostor. Je vhodný pro každodenní použití.

Odstředivý odšťavňovač mívá vysoké otáčky a tak vám šťávu připraví o dost rychleji. Díky svým rotujícím nožům plody rozseká a prolisuje. Můžete ho využívat každý den, což oceníte z toho důvodu, že vytvořená šťáva je určena na okamžitou spotřebu a nehodí se ji skladovat.Šťáva je vodovější a má vysoký obsah pěny. Je ideální na tvrdé plody, nehodí se na listovou zeleninu, bylinky a měkké plody.

Doplňující, ale důležité parametry

Už máte jasno, který typ je právě pro vás? Abyste věděli jistě, že zrovna daný typ vám bude opravdu vyhovovat, zvažte ještě následující fakta, díky nimž bude výběr ještě snadnější.

Výkon šnekových odšťavňovačů se pohybuje kolem 250 W u odstředivých je cca 1200 W.

Všeobecně platí, že plnící otvor i sběrná nádoba je pro snadnější přípravu šťávy lepší větší.