Celou zimu se těšíte na léto a když přijdou letní dny, které snadno překročí třicítku, bývá to doslova nesnesitelné. Nejprve se vaříte v práci a následně doma. Větráky nejsou příliš efektivní a na přestavbu bytu kvůli klimatizaci se nikomu nechce. Řešením v tomto případě je pro vás mobilní klimatizace, díky které se nemusíte vysokých teplot obávat. Jak ale vybrat správně? Je dobré před koupí vědět několik informací, které vám pomohou s výběrem.
Klady a zápory mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace mají své výhody: můžete je přenášet z místnosti do místnosti nebo si ji přibalit na cesty. Nevyžadují žádné stavební úpravy a je pro všechny cenově dostupná. Samozřejmě najdete i nějaké nevýhody a to je především vyšší hlučnost. Také zabere prostor v místnosti, což v případě malých bytů může být problém. A pak také musíte mít kde ji uskladnit v zimě, pokud s ní ovšem naopak nejde přitápět.
Na co se zaměřit
V první řadě by vás měl zajímat chladící výkon, proto je dobré si předem promyslet, v jak velké místnosti budete klimatizaci nejčastěji používat. Výrobci obvykle uvádějí, jak velký prostort je klimatizace schopná uchladit.
Dalším parametrem je hlučnost, zvlášť když budete chtít klimatizaci využívat v ložnici či v dětském pokoji. V takovém případě je vhodná hlučnost do 60 decibelů.
Zajímejte se také o to, jakým způsobem je odváděn kondenzát, ten vzniká ochlazováním vzduchu. Jedná se o vodu, která musí být někam vyvedena. Existuje několik možností, ale ten nejlepší je, že se změní na páru a odchází společně s horkým vzduchem. Volte klimatizace s automatickým výparníkem kondenzátu.
Přídavné funkce mobilní klimatizace
Obvyklou funkcí již bývá časovač, který slouží k nastavení času zapnutí a vypnutí klimatizace. Další běžnou součástí bývá dálkové ovládání. Alergici ocení výběr klimatizace s HEPA filtry, ty z nasátého vzduchu odstraňují alergeny. V případě vlhkého vzduchu u vás doma oceníte funkci odvlhčování vzduchu. Zvolit si můžete také klimatizaci s vyhříváním, tu oceníte při velkých mrazech v zimě, případně při náhlém ochlazení mimo topnou sezónu. Jen je dobré vědět, že vám teplotu v místnosti zvýší o 5 – 10°C, víc rozhodně ne.