Jak vybrat lampičku na čtení

Výběr lampičky na čtení je velmi důležitý proces, protože potřebujete zajistit dostatek světla, abyste si nekazili zrak vy, ani vaše děti. V obchodech najdete velké množství a druhů lampiček, otázka je, která je ta správná pro vás. Proto si dnes zopakujeme, co je dobré vědět podle čeho lampičku na čtení vybírat.

Síla světla

Lampička na čtení musí mít správnou sílu světla. Pro vás bude stačit síla světla cca 300 lumenů, pro vaše děti by síla světla měla být přibližně 500 lumenů. Nemusíte se obávat, že si při slabším světle zkazíte zrak. Opak je pravdou, větší intenzita světla vaše oči namáhá a unavuje mnohem více. Právě v takovém případě může dojít až ke zhoršení zraku. Ideální možností je pořídit si lampičku, kde je přepínač intenzity světla.

Barva světla

Každé světlo má svou barvu, a to chladnou nebo teplou. Barva se uvádí v Kelvinech (K). Jakou by mělo mít tedy barvu světlo ve vaší lampičce na čtení?  Pokud budete u lampičky číst před spaním, hodí se pro vás žárovky s teplejší barvou, tudíž bude zabarvené do žluta. Hodnota v Kelvinech by měla být 2700. Studené bílé světlo organismus probouzí a proto je vhodné spíš do kuchyně či koupelny.

Umístění lampičky

Na trhu existuje několik variant lampiček, které se rozlišují podle toho, kde chcete světlo umístit. Můžete mít lampičku umístěnou na nočním stolku, další variantou je lampička s klipem na zavěšení na poličku či přímo na knihu, kterou zrovna čtete. Při čtení byste měli mít lampičku tak, aby na knihu světlo dopadalo zezadu, popřípadě ze strany.

Štítek na lampičce

Každý spotřebič by měl mít na sobě umístěn štítek, na němž se dozvíte údaje o spotřebě a o bezpečnosti. Spotřeba se značí písmeny A++ až po E, nejúspornější jsou samozřejmě A++ a A+, do této skupiny patří kvalitní LED lampička. Do skupiny E se řadí nejméně úsporné vláknové žárovky. Bezpečnost spotřebiče na štítku najdeme podle dvou písmen IP, za kterými jsou napsány dvě čísla. U obou čísel obecně platí, čím vyšší, tím lepší.