Jak vybrat krbová kamna

Krbová kamna mají několik výhod, tou hlavní je bez pochyby úspora na nákladech za topení, pokud srovnáme stejnou plochu vytápěnou plynem. Můžeme jimi vytápět lokálně i po celém domě a ještě si příjemně posedět s pohledem do tančících plamínků.

Před tím, než půjdete kamna vybírat, rozhodněte si, kde budou stát, jestli si tedy budete pořizovat rohové krbovky nebo rovné. A také volíte mezi plechovou variantou a kachlovými krbovými kamny. Je fakt, že plechová rychleji rozpálíte, na druhou stranu keramické kachle udrží déle teplo.

Před odchodem do obchodu také zjistěte průměr kouřovodu (sopouchu) a výšku komína, případně jeho tah. i tato kritéria jsou důležitá pro správný výběr.

Zásadním parametrem je výkon

Hlavní, co pro výběr správných krbových kamen, je vědět, jak velký prostor budou kamna vyhřívat. Podle něj se totiž vypočítává optimální výkon. Kamna s menším výkonem budete přetápět, takže můžou popraskat. Předimenzované krbovky zase budete stále dusit, takže budete mít stále zakouřené přední sklo kamen, ale  také vám nebudou fungovat tak, jak mají.

Jak spočítat potřebný výkon:

podlahovou plochu vynásobte výškou zdí ke stropu. Tak se dostanete k vytápěnému objemu (v m3). K vytápění 100 m3 ve starém domě budete potřebovat kamna o výkonu cca 5 kW ( kW na 20 m3) u novostaveb je to zhruba polovina, tedy kolem 2,5 m3.

Kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s výměníkem můžete napojit na stávající nebo nový teplovodní rozvod a vytápět celý byt či dům. Tento typ krbových kamen se běžně využívá jako hlavní zdroj tepla. Klasická krbová kamna bez výměníku mohou také vytopit velkou plochu, hodí se ale spíš pro lokální vytápění (často jen doplňkové k jinému zdroji tepla), vytápí především místnost, kde jsou instalované, do ostatních jde teplo jen otevřenými dveřmi. Bohatě vám postačí například pro vytápění rekreační chaty.