Jak vybrat hvězdářské dalekohledy

Pozorování hvězd a vesmírů láká mnoho nadšenců. Stále více lidí si pořizuje hvězdářské a astronomické dalekohledy. Pokud i vás láká dobrodružství při nalezené objektu a jeho pozorování, zkuste si takové zařízení pořídit. Přečtěte si, na co se při výběru zaměřit i pokud jste už ostříleným pozorovatelem a hledáte profesionálnější zařízení.

Hlavní parametry

V době, kdy je dostupné téměř jakékoliv zařízení, je běžné že si lidé pořizují hvězdářské dalekohledy čistě jen tak pro zábavu. Takovým vystačí základní dalekohled k pozorování hvězd. Pokud se ale o tématiku zajímáte hlouběji, budete se zřejmě rozhlížet pro profesionálnějších dalekohledech. Zajímat by vás měly tyto parametry:

  • maximální zvětšení
  • relativní světelnost
  • zorné pole

Na trhu je k dispozici široká nabídka značek a modelů, které se právě jednotlivými parametry liší. Výrobci nabízí rozličné teleskopy, u kterých všechny podrobnosti vždy uvádí a doporučují jejich využití. Kromě parametrů se zajímejte také o konstrukci. Každý pozorovatel totiž zajisté ocení maximální pohodlí při vyhledávání objektů a dokonalou přesnost nasměrování.

Základem je kvalitní okulár

Pokud chcete investovat do dokonalejšího modelu, zaměřte se i na okuláry. U dalekohledu s kvalitním objektivem je dobré používat také kvalitní okuláry. Všechny výjimečné astronomické dalekohledy budou vyžadovat úpravy podle toho, co hodláte pozorovat. Většinou se teleskopy dodávají pouze se základním typem okulárů s ohniskovou délkou kolem 20-26 mm. Je totiž zvykem, že si pozorovatel vybaví sestavu podle svých požadavků na zorné pole a zvětšení. Při koupi s prodejcem prodiskutujte i tento problém.

Astronomický dalekohled nebo teleskop vybírejte vždy podle toho, co chcete pozorovat a jak velký důraz kladete na přesnost. Díky široké nabídce na trhu si vyberou jak začátečníci, tak zkušení nadšenci.

Zdroj obrázku:
AstroStar / Shutterstock.com