Jak vybrat domácí pekárnu

Kvalita pečiva vyráběného průmyslově stále méně splňuje naši představu o dobrém chlebu, různé přísady pro prodloužení trvanlivosti velmi ovlivňují chuť. Proto se zvětšuje skupina těch, kdo si raději pořídí domácí pekárnu a pečou si chléb i sladké pečivo sami.

Chuť domácího chleba z poctivého kvásku je něco, čemu se těžko vyrovná ten z velkopekáren. Takový chlebík můžete jíst jen tak samotný, zvlášť když si do něj přidáte semínka či ořechy. Domácí pekárna celý proces přípravy zjednoduší a urychlí, navíc si můžete pečení načasovat, takže když ráno vstanete, čeká na vás voňavý, křupavý a hlavně teplý chlebíček.

Co potřebujete vědět o domácí pekárně

Především je to skutečnost, že v pekárně nemusíte jen péct chleba. Většina z nich má i další funkce, například připraví těsto na knedlíky, na dortové korpusy, na sladkou vánočku (díky tomu, že se při kynutí předehřeje a udržuje stabilní teplotu, je příprava kynutých těst o dost rychlejší). Kromě toho upeče sekanou, zpracuje vláčné těsto na pizzu, vyrobí džem, jogurt nebo poslouží k pasterizaci. Koupit domácí pekárnu by se vám mohlo vyplatit, pokud právě tyto činnosti v kuchyni děláte často. Pekárny mívají i zrychlený program, díky němuž máte upečeno v polovičním čase, aniž by utrpěla kvalita. Hlavně ale odpadá pracné hnětení těsta, které spoustu hospodyněk odrazuje.

Co zohlednit při výběru pekárny

Asi nejdůležitější je jednoduchost ovládání. Většina pekáren má několik tlačítek nebo dotykový obrázkový displej, takže je pečení opravdu snadné. Záleží i na velikosti: jestli máte velkou rodinu, potřebujete takovou pekárnu, která má větší formu, u malých domácností stačí forma na menší bochníčky (kolem 500 gramů).

Pokud chcete využívat odložený start a péct v noci, zaměřte se na hlučnost přístroje. Obecně se dá předpokládat, že levnější dvoumetlové pekárny budou hlučnější a pro noční provoz se nehodí. V tomto případě se vyplatí zaplatit kvalitu.