Jak si zařídit bydlení ve skandinávském stylu

Díky celosvětovému rozšíření skandinávských prodejců nábytku jsme se i my seznámili se způsobem, jakým si vybavují domovy severské domácnosti. Minimalistické a přitom útulné vybavení interiéru, světlé odstíny a přírodní materiály – to je ve zkratce popis skandinávského stylu bydlení a zároveň to, co nás, obyvatele střední Evropy tak láká. Bydlení útulné, z něhož na první pohled sálá teplo a pohoda.

Pokud si chcete i vy zařídit domov ve skandinávském stylu, máte v podstatě neomezené možnosti. Stačí držet se několika zásadních pravidel, které vychází hlavně z toho, že na severu vládne dlouhá zima a většinu času je tma.

Prosvětlete interiér

Světlo je to, co během dlouhé polární noci obyvatelům Skandinávie chybí. A tma s sebou přináší melancholii a deprese. To se odráží v zařízení domů právě na výběru barev, které jsou převážně světlé a neutrální. Nejoblíbenější barvou je naprosto jistě bílá. Seversky laděný interiér je otevřený a vzdušný, bez zbytečných příček a tmavých zákoutí. Okna bývají obvykle bez záclon a v místnostech je dostatek svítidel s teple svítícími žárovkami. Tmavý pokoj rozjasní i větší zrcadla.

Dřevo je základní materiál

Zcela logicky se na vybavení skandinávských domů používá materiál, kterého je všude dost, tedy dřevo. Je to také jisté vyjádření souznění seveřanů s přírodou. Typické je použití dřevěných prken a trámů na stěnách, ze dřeva je podlaha i nábytek, který ale v současné době dost často nahrazuje odlehčený nábytek ze skla, kovu či proutí. To vše je doplněno kůží, přírodními textiliemi, především prošívanými dekami, polštáři, přehozy (často se setkáte s pleteninou). Veškeré vybavení by mělo být vybráno s ohledem na jednoduchou eleganci, akcentovat čisté, jemné linie. Ale i když je skandinávský styl minimalistický a neokázalý, rozhodně není strohý. Život mu dodávají dekorace v kontrastních barvách, klidně zkuste i různé vintage kousky, pokud kromě estetické role mají i tu funkční. Rozhodně žádné “lapače prachu”.