Jak připravit tatarák

Dnes už asi málokdo na tatarský biftek škrábe pravou svíčkovou, spíš si koupí hovězí kýtu z mladého býčka a svěří ji elektrickému sekáčku. Na výsledné chuti se nic nezmění, tak proč si přípravu tataráčku komplikovat.

Mnohem zásadnější změna je, když místo masa použijete lososa, tuňáka, cuketu či jinou zeleninu. Sice vznikne také chutná pomazánka, ale tatarák to už prostě není.Ten pravý se totiž dělá jen a pouze ze syrového hovězího masa. Pro ty, co mají strach z případné tasemnice snad jen tolik: při dnešních přísných veterinárních kontrolách jatečního dobytka je výskyt tasemnice spíš vzácností. A milovníkům tatarského bifteku budete zbytečně jmenovat hypotetická rizika, ta chuť je totiž reálná a nenahraditelná.

Co potřebujete na pravý tatarák

Jako základ použijte růžové mladé hovězí maso, z půl kila budete mít plnou misku výsledné pochoutky. Maso buď dvakrát pomelte, aby bylo opravdu jemné, nebo ho dejte do elektrického sekáčku a opět na jemno posekejte.

Názory na ostatní ingredience se různí, sůl, pepř a trošku oleje do něj ale přidáváme všichni. Ostatní koření je typické pro českou přípravu tataráku, jinde v Evropě se opravdu podává jen mírně osolené a opepřené mleté hovězí.

Do opravdiu dobrého českého tataráku přidejte ještě:

  • 1 žloutek z čerstvého vejce
  • 1 lžíci hořčice (doporučuje se dijonská, ale naše plnotučná postačí)
  • 1 lžíci dobrého kečupu
  • jemně nakrájenou malou cibuli nebo půlku větší
  • pár kapek worchesterské omáčky

Jak podávat tatarák

V restauraci vám obvykle přinesou bochánek masa a kolem něj uvedené přísady. Každý si tak může namíchat takový tatarský biftek, jaký mu chutná. Jestli připravujete tatarák na večerní party, klidně vše smíchejte a dejte vychladit.

Večer pak ze staršího chleba připravte hodně topinek, které potřete česnekem. Tataráček namažte na topinky a podávejte. Tuhle dobrotu zapíjejte zásadně pivem, tahle kombinace je nepřekonatelná.