Jak připravit batáty
Jistě jste už natrefili ve svém oblíbeném obchodě na hlízy neobvyklých tvarů a odstínů barev jako je hnědá, žlutá či dokonce oranžová, které jsou podobné bramborám. Batáty jsou původem ze Střední Ameriky a nejsou nijak příbuzné k těm bramborám, co známe.
Tyto hlízy patří do zdravé výživy – obsahují vysoký obsah antioxidantů, jsou výborným zdrojem uhlohydrátů a jsou vynikající přílohou k masu, rybám či zvěřině. V kuchyni se dají všestranně využít. Chce jen je vyzkoušet a něco dobrého uvařit.
Batáty pečené se slaninou
Co budete potřebovat :
- 600 g batátů
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl
- plátky špeku nebo slaniny
Nejprve si předehřejte troubu na 220 stupňů Celsia. Opláchnuté batáty si nakrájejte i se slupkou podélně na čtyři “lodičky”. Až budete mít nakrájené všechny, vložte je do mísy, přidejte olej i sůl a pořádně rukama promíchejte, aby byly všechny kusy obaleny olejem. Pak jednotlivé kousky batát omotejte slaninou a vyskládejte na plech s pečícím papírem. Pečte do zlatova přibližně 20 až 25 minut.
Batátový krém
Horká krémová polévka, ta v těchto chladných dnech přijde jistě vhod. Co budete potřebovat:
- 5 batát
- 2 mrkve
- 1 petržel
- 3 lžíce másla
- 1l zeleninového či kuřecího vývaru
- 150 ml smetany
- sůl, pepř, trošku chilli
- šťáva ze čtvrtky citronu.
Zeleninu očistěte, nakrájejte na kostičky a orestujte na másle. Zalijte vývarem, osolte, opepřete, dle chuti přidejte trošku chilli a vařte, až zelenina úplně změkne. Následně hrnec odstavte a polévku rozmixujete do hladka (ponorným mixérem). Polévku můžete zjemnit smetanou. Na závěr dochutíte citronovou šťávou. Doporučuji k polévce opečenou bagetou s osmahnutou slaninou.
Vyzkoušejte určitě i hranolky z batát a k nim dip podle vaší chuti. Poslouží vám jako příloha k masu nebo si je udělejte jen tak do mísy k televizi. Určitě si je zamilujete a zařadíte do svého jídelníčku, stejně jako klasické brambory.