Jak prát barevné prádlo?

Praní prádla v automatické pračce je dnes docela snadné. Je ale při něm třeba dodržovat určité zásady, aby vaše prádlo bylo vždy dokonale čisté, nezabarvené, neztrácelo svou barvu, bylo bez žmolků, voňavé a dlouho nám vydrželo. Podívejme se na naše praktické rady a tipy.

Než dáte barevné prádlo do pračky, musíte jej podle barev roztřídit. Bílé perte zvlášť, stejně jako barevné a tmavé či černé oblečení. Důležité je kontrolovat jednotlivé materiály. Podobné materiály můžete kombinovat. Zvlášť perte jemné textilie, jako spodní a funkční prádlo, při kterém zvolte i příslušný prací program. Kontrolujte všité cedulky se symboly praní. Některé kousky se mohou prát na 30 °C a jiné na 60 °C.

Výběr pracího prášku a jeho dávkování

Pořiďte si prací prášek na barevné prádlo, většinou jej poznáte podle označení color. Záleží jen na vás, zda sáhnete raději po sypkém pracím prášku, tekutém prostředku nebo kapslích na praní. Většina pracích prášků je dnes koncentrovaná, takže není nutné naplnit dávkovač prášku v pračce až po okraj. Pročtěte si návod na dávkování na obalu. Myslete i na to, jak moc máte naplněnou svou pračku prádlem. Přizpůsobte množství pracího prášku množství praného oblečení. Jinak se také pere dámské tričko a jinak zimní bunda.

Kdy zapomenout na aviváž

Účelem aviváže je prádlo příjemně provonět, změkčit a odstranit antistatický náboj. Na spodní prádlo a funkční oblečení se nedoporučuje. Na outdoorové oblečení, bundy a oděvy, které jsou chráněny voděodolnou vrstvou, se aviváž nepoužívá, protože by ji nenávratně narušila. Rozdíl jsou klasická dámská tílka a funkční prádlo. Pračky mají různě velký prací buben. Množství prádla se uvádí na kila. Optimálně naplněná pračka je ve chvíli, kdy se vám mezi prádlo a buben vejde vaše dlaň na výšku. Chytré pračky si upraví délku praní podle váhy prádla.

Volba pracího programu

Prací program zvolte podle materiálu oblečení. Na pračce najdete symboly pro jednotlivé materiály. Co symboly znamenají, najdete na návodu k pračce. Nejobvyklejší prací programy jsou na praní bavlny nebo syntetiky. Musíte také nastavit vhodnou teplotu podle všitých štítků oblečení, kde je uvedena doporučená teplota praní. Moderní automatické pračky si s běžným ušpiněním prádla poradí i při nižších teplotách. Pro barevné prádlo obvykle postačí prací program s teplotou 30 °C. Zachováte původní barevnost prádla a navíc ušetříte energii. Automatické sušení by mohlo prádlo poničit, proto vždy kontrolujte štítky na oblečení.