Jak obléct miminka do kočárku v zimě?

Zima je obdobím, kdy si musíme dávat větší pozor na to, co oblékáme. A to platí nejen pro nás dospělé, ale zejména pro ty nejmenší mrňousky. Malá miminka jsou mnohem citlivější na chlad, mráz či vítr a při zimních procházkách v kočárku se téměř vůbec nehýbou. Proto je výběr správného oblečení na zimu pro miminka klíčový. Jak správně obléknout vaše miminko, pokud se chystáte na zimní procházku?

Zimní oblékání miminek nemusí být dilematem. Nemusíte se trápit s výběrem toho správného oblečení. Klíčem je osvojit si efektivní techniku a přípravy vašeho miminka na zimní procházky budou hračkou.

Zimní procházky v kočáře – kdy je vhodný čas?

Pobyt na čerstvém vzduchu je rovněž důležitý i během zimního období. Procházky s miminkem v kočárku by měly být každodenní součástí i během zimy. Samozřejmě, během zimy je třeba dát si mnohem větší pozor, než během teplejších období. Pokud si nesete domů novorozeně z porodnice právě během zimních dnů, je dobré s první procházkou v kočárku trochu počkat. Začněte nejprve s postupným otužováním miminka doma při otevřeném okně nebo na balkoně. Miminko pořádně oblečte a pootevřete okno nebo s ním můžete jít i na balkon v kočárku. Zpočátku setrvejte jen několik minut, postupně čas můžete navyšovat. Na první procházku v kočárku byste se měli vydat až po týdnu či dvou. Poctivě však sledujte počasí a teploty venku. Pokud je příliš větrno, silně sněží či teplota klesla pod -5 , raději s vaším miminkem zůstaňte doma. První procházka s vaším mrňousem v kočárku by neměla být dlouhá. Začněte nejprve s 15-minutovými procházkami a čas postupně navyšujte. Nakonec můžete být na procházce i hodinu a půl, případně pokud vám miminko v kočárku usne, až do doby, než se probudí. Procházky hned z brzkého rána raději během zimy zvažte, protože zimní rána umí být někdy pořádně mrazivé. Právě proto sledujte teploměr a podle toho se orientujte. Je dobré vyhnout se extrémům, ať už jsou to teploty, vítr nebo sněžení.

Pokožka miminka je mnohem tenčí a jemnější, než pokožka starších dětí či dospělých. Je tak mnohem citlivější a dokáže se rychle podráždit. Během zimních procházek v kočárku s vaším miminkem je proto důležité nejen vyhnout se extrémním podmínkám, ale zajistit, aby bylo miminko v teple, suchu a pohodlí. A to i proto, že miminka ještě nemají tak vyvinutou termoregulaci a v kočárku se téměř vůbec nehýbou. Výběr toho správného oblečení na zimu pro miminko vám to dokáže usnadnit. Jak tedy na to? Jak správně obléct vašeho prcka na zimní procházky, aby mu bylo příjemně teplo a aby byl v suchu?

Jak správně obléct miminka do zimy?

Možná jste se již setkali s názorem, že vaše miminko byste měli oblékat tak, že mu obléknete o jednu vrstvu víc, než oblékáte sobě. To ovšem není zcela spolehlivá metoda, protože nezaručuje, že vašemu miminku bude opravdu teplo. Každý dospělý člověk má totiž jiný stupeň otužilosti a odolnosti vůči chladu. Spolehlivou metodou je vrstvení, které se jinak nazývá také cibulový systém.

Oblečení pro miminka do kočárku by mělo být tvořeno z několika vrstev. Praktickou výhodou je, že můžete jednotlivé vrstvy odebírat či přidávat dle potřeby. První vrstvou je dětské body, punčocháče a ponožky. Co se týče této první vrstvy, jelikož oblečení přichází do přímého kontaktu s pokožkou miminka, mělo by být příjemné na dotek a vyrobeno z kvalitních a nezávadných materiálů. Miminko by se mělo cítit pohodlně, nemělo by ho nic tlačit. Proto je výběr materiálů pro dětské body či punčochy důležitý. Zaměřte se na přírodní materiály. Dobrou volbou jsou například bavlněné dětské body a punčochy. Praktickým kouskem jsou i punčochy s kšandami, které zajistí pohodlné nošení. Punčochy s kšandami drží na těle miminka a nesesouvají se. Punčochy s kšandami jsou komfortnější volbou, která může přispět ke spokojenosti miminka během zimních procházek. Druhou vrstvou je svetr nebo mikina, tepláky či pohodlné kalhoty, zimní čepice pro miminka, rukavice a šála. Ideální zimní čepice pro miminka je taková, která pořádně zakrývá uši miminka. Vhodnou volbou je taková zimní čepice pro miminka, která se dá pod bradou zašněrovat, a tak nesklouzne z hlavičky miminka. Udržet hlavičku miminka v teple je velmi důležité, neboť velké množství tepla tělo ztrácí právě přes hlavu. U šálu si dejte pozor na to, abyste jím nepřekrývali ústa miminka. Během procházky v kočárku do něj může děťátko dýchat a nahromaděná vlhkost z dýchání může zamrzat. Třetí vrstvou je zimní overal, případně oteplené kalhoty a zimní bunda. Na procházkách v kočárku během zimy nezapomínejte ani na fusak. V případě mrazivých dnů můžete pod fusak do kočárku položit menší deku a druhou dekou fusak ještě dodatečně přikrýt.

Tip: Před odchodem na zimní procházku nejprve oblečte sebe a teprve potom vaše miminko. Mohlo by se totiž během toho, jak se vy oblékáte zpotit a tak během pobytu v chladném prostředí prochladnout.

Zimní procházky v kočárku jsou pro vaše miminko (ale i pro vás) prospěšné stejně jako během ostatních období v roce. Nenechte se odradit chladným počasím. Osvojte si správný způsob oblékání a užijte si procházky s vaším mrňouskem v kočárku i během kouzelné zimy.

Zdroj foto: UvGroup / Shutterstock.com