Jak na pesto z medvědího česneku
Právě teď je ten správný čas nasbírat si listy medvědího česneku, pokud máte svá ověřená místečka a není tam jeho sběr zakázaný. Jestli nemáte jiný zdroj, seženete ho obvykle na farmářských trzích.
Medvědí česnek (Allium ursinum)se používá jako zelenina i jako léčivá rostlina. Doporučuje pro snížení krevního tlaku, při bolestivých křečových žilách a při potížích s trávením. Je bohatým zdrojem vitamínu C, což na jaře oceníme dvojnásob. V kuchyni se dá použít nať a listy (na jaře před květem) do pomazánek, polévek, pod maso, do omáček, prostě všude tam, co klasický česnek, jen chuť toho medvědího je jemnější. Nebo si z něj připravte pesto.
Pesto z listů medvědího česneku
Naše medvědí pesto je takovou českou variací na pesto janovské, z bazalky a piniových oříšků. My si k ruce připravíme tyto suroviny:
- asi 2 hrsti medvědího česneku
- hrst loupaných mandlí
- 1-2 lžíce parmazánu
- asi 6 lžic olivového oleje
- pepř
- sůl
Jak se dělá pesto z medvědího česneku
Nejprve si čerstvě natrhané listy pořádně omyjte, abyste je zbavili hlíny a dalších nečistot, a nechte na cedníku osušit. Voda by výsledné pesto příliš naředila, takže už by to nebylo ono. Potom listy nasypte do mixéru nebo do elektrického sekáčku na potraviny. K medvědímu česneku přidejte mandle, olivový olej a umixujte na kaši. Do rozmixovaného pesta ještě přisypte strouhaný parmezán, případně dochuťte solí a pepřem. Všechno dohromady ještě jednou ručně promíchejte.
Naše tipy:
Do pesta můžete místo mandlí použít kešu oříšky. Jestli nejste úplně milovníky olivového oleje, lze ho nahradit jiným, například slunečnicovým.
Pesto je výborný způsob, jak medvědí česnek uchovat v požadované kvalitě. Jestliže pesto z medvědího česneku přendáte do čistých uzavíratelných skleniček, vydrží vám v lednici i měsíc.
Pesto se v Itálii tradičně podává s těstovinami, můžete ho ale servírovat i ke grilovanému masu nebo s čerstvým pečivem jako zdravý dip.