Jak balit a co si nezapomenout na dovolenou
Dovolená je čas, kdy máme nabrat sílu a odpočinek, má nám přinést pohodu a klid od uspěchaného života a každodenního shonu. K tomu, aby byla naše dovolená přesně taková jaká být má, je ale třeba věnovat dostatečnou pozornost přípravě. Existuje nespočet příkladů věcí, které když zapomenete, tak se původně klidná dovolená rychle promění v silně stresující zážitek. Jak tedy balit na dovolenou způsobem, který minimalizuje riziko toho, že něco zapomeneme?
Plánování jako cesta k úspěchu
Důležitým úkolem před začátkem dovolené je tedy vždy sbalit na cestu zavazadlo tak, aby nám na dovolené nic nechybělo. Nejdůležitější je přitom získat dostatek času na zabalení zavazadla. Vyhraďte si na balení dostatečně dlouhou dobu, klidně se mu věnujte celý den.
Předem si napište seznam věcí, které budete potřebovat. Seznam si několikrát projděte, posuďte, které skutečně využijete, a které byste sebou vezli jen jako zbytečnou zátěž. Díky pečlivé přípravě budete mít jednal sbaleno vše potřebné a nic nezapomenete, ale navíc budete mít sbaleno efektivně, bez zbytečných věcí, které by vám jen překážely. Při cestování opravdu není potřeba mít s sebou několik párů bot, které ani nevyužijete.
Způsob balení je také důležitý
Uspořádání věcí v zavazadle by mělo mít svůj systém, zapamatujte si, kde se v kufru co nachází. Převrácení celého kufru naruby pro jednu věc, která je zrovna na dně kufru není během cestování zrovna dobrý nápad. Oblečení rolujte, zabere tak méně místa, a navíc nebude vaše prádlo zmačkané.
Pokud cestujete letadlem, vždy dbejte na hmotnost zavazadla, neboť to musí pro odbavení splňovat určité podmínky. To samé platí i pro hmotnost vašeho příručního zavazadla, které si berete s sebou do letadla. Každé zavazadlo potom vybavte jmenovkou, která vám pomůže k rychlejší identifikaci a nedojde ani ke zbytečným záměnám a vzniku případných nedorozumění.
Co si rozhodně nezapomenout
Na jaké věci je třeba si při balení dávat zvláštní pozor? Rozhodně si nezapomeňte zabalit cestovní dokumenty. Letenky, rezervace či vouchery dnes není třeba mít v papírové podobě a postačí pouze jejich uložení v telefonu. Na druhou stranu, pokud vám během cesty dojde v telefonu baterie, vytištěná rezervace se může hodit. To samé platí i pro doklad o pojištění. Koneckonců, cestovní pojištění by mělo být vždy tím prvním, co si před cestou vyřídíte.
Speciální péči věnujte vyměněným penězům. Ty si vždy rozdělte na dvě místa tak, abyste na minimum snížili riziko toho, že v případě nehody, ztráty nebo krádeže přijdete o všechny peníze najednou.
Velmi důležitým bodem vašeho cestovního „balícího seznamu“ jsou samozřejmě užívané léky, které je nutné mít vždy sebou a po ruce. Ujistěte se, že jich máte dostatečné množství na celou dobu pobytu.
Ke každému elektronickému zařízení je potřeba zabalit i nabíječku a před odjezdem je třeba dobít baterie na maximum, protože budete chtít nejspíš od samotného začátku dovolené pořizovat fotografie, a i pro rychlé vyhledání si důležitých informací se může nabitý telefon hodit.
Pozornost věnujte také klíčům od bytu, bez nich byste se jen těžko vrátili zpět do svého domova. Ujasněte si, kam klíče po opuštění domova uložíte a kde je při návratu opět najdete.
Zdroj obrázku: Impact Photography / Shutterstock.com