Industriální styl bydlení – čím se vyznačuje

Zařídit si bydlení v industriálním stylu vyžaduje trochu práce s výběrem vhodného nábytku a dekorací, ale hlavně je to o tom, mít vhodný prostor. Industriální styl se hodí především do velkých, otevřených interiérů, i když jeho prvky uplatníte i v panelákových bytech.

Industriální styl se vyvíjel postupně a vyšel (jako mnoho skvělých věcí) v podstatě z nouze. Na konci 60. let, v době, kdy se modernizovaly technologie a měnily se potřeby společnosti, zůstavalo mnoho výrobních hal a skladů opuštěných. Na druhou stranu byl hlad po prostorách vhodných k bydlení. A tak se ti odvážnější rozhodli ubytovat právě v těchto halách. Industriální styl byl na světě.

Prvky typické pro industriální styl

Výrazným rysem tohoto stylu jsou zcela jednoznačně obnažené cihlové, betonové nebo kamenné stěny, tak jak původně bývaly v průmyslových halách. Stejně tak můžete vsadit na  odhalené ocelové konstrukce, velká členěná okna bez záclon, betonové podlahy, odhalené nosníky nebo sloupy, můžete si dovolit dokonce i elektroinstalace a vodovodní potrubí vedené na povrchu. Jestliže si chcete zařídit v industriálním stylu byt v panelovém domě, nemusíte samozřejmě hned oklepávat omítku, postačí vhodně zvolený obklad imitující kámen nebo cihly.

Industriální nábytek kombinuje materiály

Na první pohled by měl nábytek působit poněkud zašle, jako že něco pamatuje. Ideálními materiály jsou dřevo, kov a sklo, bez obav můžete použít i nábytek z palet. Těžší volba je v případě sedací soupravy. S industriálním zařízením v interiéru ladí kožená sedačka, také křesla s dřevěnými či kovovými nožičkami jsou dobrou volbou. Skvělou službu udělá retro ušák. Typickým nábytkem pak jsou docela jistě otevřené regály a police s kovovou konstrukcí.

Barvy v industriálním stylu

Zapomeňte na pastelové barvy, barevnost industriálního interiéru je neutrální a nevýŕazná. Nejčastěji se objevuje šedá, černá a hnědá, bílá, cihlově červená a barva mědi. Industriální paleta kopíruje barevnost materiálů, které používá. Nejčastěji vynikne kombinace hnědého dřeva s černým kovem.