Funkční stínící technika, kterou je dobré mít v létě doma

S příchodem horkých letních dnů, kdy v podstatě není kam utéct před sluníčkem, jsme rádi za každý stín. I to je důvod, proč si pořizujeme nějakou stínící techniku na okna svých domovů. Aspoň doma chceme mít chládek. Funkční stínící technika, kterou je dobré mít v létě doma na oknech se dá rozdělit do dvou skupin – vnitřní a vnější. Která je lepší a proč?

Obecně se dá říct, že pokud vám stačí jen zabránit slunečním paprskům projít přes okno, postačí vám i vnitřní roleta nebo žaluzie. Jestliže ale chcete zároveň zabránit přehřívání okenních skel a tím zvyšování teploty v interiéru, je rozhodně výhodnější investice do vnější stínící techniky.

Výhody vnější stínící techniky

V posledních letech se zvýšil zájem o venkovní stínění na úkor vnitřního, protože venkovní žaluzie či předokenní rolety nabízí i další výhody kromě stínu. Asi prvním důležitým kritériem je jejich vyšší účinnost. Vnitřní rolety i žaluzie nezabrání pronikání části světla a hlavně tepla okenními tabulemi a nezajišťují tedy takový komfort, jaký bychom od nich potřebovali.

Venkovní žaluzie a především hliníkové předokenní rolety vám ušetří za klimatizaci v létě a uspoří velkou část nákladů na vytápění v zimě. Fungují jako další izolační prvek, který nepropouští teplo ven ani dovnitř.

Druhy venkovní stínící techniky

Venkovní žaluzie jsou momentálně nejoblíbenějším typem vnější clony, především proto, že lze naklápět lamely a regulovat intenzitu světla v místnosti. V letních měsících, kdy je slunce vysoko, mohou být lamely úplně otevřené a přitom odstíní přímé sluneční paprsky. Zároveň zabraňují pronikání tepla do místnosti.

Hliníkové venkovní rolety dokážou místnost úplně zatemnit, slouží jako ochrana proti hluku, navíc funguje jako překážka proti vniknutí. Tmu a klid vedle příjemného chládku oceníte například při práci na směny, kdy potřebujete spát přes den. Bezpečnostní funkce rolety se vám bude hodit při odjezdu na dovolenou.