Fazolová polévka

Tuto výtečnou fazolovou omáčku zajisté všichni ocení. Neobsahuje žádný vývar ani masový bujón, přesto je lahodná a plná bílkovin.

Fazole jsou semena rostliny fazol polní. Fazolkové lusky se získávají z fazole zahradního. Neměly by se nikdy jíst syrové, protože obsahují látku phasin, která způsobuje střevní potíže. Fazole nebo lusky, které chceme použít do ledového salátu, bychom měli alespoň 10 minut povařit. Fazolí existuje celá řada, jsou fazole bílé, červené, strakaté… Do rodu fazol se někdy řadí i rostliny druhu vigna, ze kterých získáváme fazole mungo či azuki, tyto semena se již mohou jíst syrové, po tom co se nechají ve vodě naklíčit. Fazole jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin a kvalitních tuků. Obsahují také spoustu vlákniny a jsou skvělým jídlem při dietě, protože i malé množství vyvolává pocit nasycení. Jsou také dobrým zdrojem bílkovin pro vegany a vegetariány. Jsou skvělým zdrojem spousty minerálů a kyseliny listové, snižují hladinu cholesterolu, stabilizují inzulín a krevní cukru, snižují krevní tlak a pomáhají zažívání. Ale pozor, některým lidem způsobují nadýmání, protože jim chybí enzymy potřebné k jejich trávení, pokud však začnete jíst fazole pravidelně, začnou se vám tyto enzymy tvořit a problém s nadýmáním už vás nebude trápit. 🙂

Příprava této fazolové polévky není nikterak složitá. Jediné, co je třeba udělat, je fazole předem namočit a to ideálně přes noc. Jsou docela náročné na přípravu, ale pouze v tom směru, že se musí předem namáčet a také déle vařit. Fazole nikdy nevařte ve vodě, ve které byly předtím namočené, pouští totiž některé jedovaté látky a také tam mohou být zbytky postřiků a pesticidů z fazolí. Jistější je fazole několikrát propláchnout jak před máčením, tak po máčení. Vaříme v čisté osolené vodě, které by mělo být asi dvojnásobek, protože jí hodně fazole nasáknou. Hned na začátku do polévky přidáme koření a oloupanou cibuli, po nějaké době přidáme oloupanou mrkev a také cibuli, která bude ale nakrájená najemno. Přidáme také bujón pro lepší chuť, jelikož se jedná o zeleninovou polévku, je lepší zeleninový bujón, ale můžete použít i masový bujón nebo vývar. Dále vaříme asi 30 minut, dokud nebudou fazole dostatečně měkké. Poté odstraníme bobkový list, vyndáme mrkev a cibuli a nakrájíme je nebo rozmačkáme. Pokud je polévka málo hustá, můžeme ji částečně rozmixovat tyčovým mixérem nebo přidat například rajčatový protlak. Podáváme ihned teplou, samostatně nebo spolu s krajícem chleba.

x_MG_4541

Čas: 100 minut         Množství: 5 porcí            Náročnost: střední

Potřebujeme:

  • 250g červených fazoli
  • kajenský pepř (chilli)
  • 3 bobkové listy
  • sůl
  • pepř
  • kmín
  • 1 menší cibule
  • 1 velká cibule
  • 1 mrkev
  • 1 kostka zeleninového bujónu

Postup:

  1. Fazole si večer předem propláchneme a ponoříme do misky s vodou. Přes noc necháme namočené, vody je lepší dát více.
  2. Vodu slijeme, fazole dáme do hrnce a zalijeme čistou teplou vodou.
  3. Přivedeme k varu, přidáme koření a malou oloupanou cibuli. Přikryjeme pokličkou a vaříme 60 minut.
  4. Po 60 minutách přidáme zeleninový bujón, oloupanou mrkev a větší cibuli nakrájenou najemno. Promícháme a vaříme dalších 30 minut.
  5. Po uvaření vyndáme mrkev a cibuli, nastrouháme nebo rozmačkáme a dáme zpět do hrnce.
  6. Vyndáme bobkový list a máme hotovo.
  7. Pokud je polévka příliš řídká, můžeme ji částečně rozmixovat pomocí tyčového mixéru.

x_MG_4532

x_MG_4533

x_MG_4540

x_MG_4538