Elektřina, plyn nebo tuhá paliva? Čím se vyplatí topit?

I když se zdá, že je topná sezóna pomaličku za námi, hřejivé měsíce se překulí jako voda a bude to tu nanovo. Mnoho lidí právě teď začne řešit otázku, čím se jim během příští zimy vyplatí topit. Je rozumné dát na pohodlí a topit plynem či elektrikou, kde jen stačí otočit kohoutkem a po domě se vám rozline příjemné teplíčko? Nebo po finanční stránce vyjdou mnohem lépe tuhá paliva?

Elektřinu má doma každý

Elektřina je dostupná záležitost, nikoli však nejlevnější. Rozhodnete-li se pro vytápění domácnosti využít právě elektřinu, je tu možnost dotázat se u dodavatele, zda vám bude poskytnuta nižší distribuční sazba.

Vytápění elektrikou lze doporučit do energeticky nenáročných staveb. Jinde se to totiž může nepříjemně prodražit – zvláště pak ve starších zástavbách, kde teplo uniká například okny nebo nedostatečným zateplením.

Máte doma zavedený plyn? Pak máte výhodu

I když se na počátku 90. let v České republice tzv. hodně plynofikovalo a zájem o tento způsob topení byl tehdy markantní, ne všechny domácnosti mají dnes plynovou přípojku. Topení plynem je určitě ekologické a navíc dnešní moderní kotle jsou velmi moderní a úsporné.

Máte-li tedy doma přípojku k plynu, určitě topení plynem zvažte. Po finanční stránce vyjde v některých případech levněji nežli elektřina. Avšak mnoho lidí, kteří měli možnost zkusit topení plynem a například tuhými palivy, se netají tím, že od plynu zkrátka není takové teplo.

Tuhá paliva jsou bezesporu nejoblíbenější

Co si budeme povídat – k topení tuhými palivy se dnes vrací stále více lidí. Důvodem jsou jednoznačně ceny, za které lze tuhá paliva pořídit. Není tajemstvím, že topit tuhými palivy, jako je dřevo, uhlí nebo třeba brikety, vyjde po cenové stránce opravdu výhodně a ještě se pořádně ohřejete.

Někdo nedá dopustit na dřevo, jehož cena se liší například i v závislosti na tom, jestli třeba nešlo o sezonu, ve které řádil kůrovec – tehdy cena rapidně klesne. Uhlí jde do ústraní, jednak proto, že po ekologické stránce to není žádná výhra a také proto, že je to s jeho těžbou dost na hraně. Do popředí se tak stále více dostávají levné dřevěné brikety.

Proč zvolit právě brikety? Důvodů je hned několik!

Ptáte se, proč se vyplatí vsadit právě na levné dřevěné brikety a dát jim přednost například před dřevem nebo uhlím? Těch důvodů je celá řada a příznivá cena je jen jedním z nich – i když pro některé možná právě tím rozhodujícím.

Dřevěné brikety se hodí do všech typů topidel. Topit se s nimi dá nejen v kachlových kamnech, ale také v domácím krbu nebo v klasickém kotli na dřevo. Brikety jsou suché a tedy vhodné pro okamžité topení. Mají také nesrovnatelně nižší dopady na ovzduší a jsou nejúspornějším způsobem topení ve srovnání jak s plynem, tak elektřinou a uhlím. Mají velkou výhřevnost a jsou navíc opravdu snadné na manipulaci.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com