Čím budete natáčet miminko, až se vykulí na svět?

Internet je plný doporučení, co všechno budete potřebovat ve výbavičce pro miminko. Postýlka, oblečení, matrace, povlečení, fusak, kočárek, pleny, mastičky, hračky, teploměr a spoustu dalšího. Co ale najdete málokde, je doporučení připravit si záznamová zařízení. Jasně, všichni máme mobily s iks ypsilon megapixelovými kamerami. Ale všichni víme, že pro kvalitní natáčení jsou celkem k ničemu.

Videokameru nenahradíš

Ať chcete nebo ne, videokamera je prostě tím nejlepším záznamovým zařízením, které si můžeme pořídit. Mobily jsou malé a není v nich pro tu správnou optiku a snímač dostatek místa. Ani objektiv nelze udělat dost velký a s dostatečnou ochranou proti nevhodnému světlu, se kterým mobily marně bojují hlavně v interiérech.

Proto ti, kdo chtějí opravdu dobré video nejen se svým miminkem, sahají po videokameře. Dnešní modely jsou již docela cenově přístupné, ale hlavně dost kompaktní a lehké na to, abyste je mohli vzít kdykoliv a kamkoliv s sebou. Díky nahrávání na paměťovou kartu anebo dokonce díky živému streamování s sebou nemusíte tahat žádné zbytečné disky a další média. Prostě jen videokameru, která váží o pár gramů víc než mobil.

Full HD pro méně náročné

Ano, je to tak. Full HD dnes už řadíme do kategorie pro méně náročné uživatele. Režimem natáčení ve Full HD jsou již vybaveny téměř všechny digitální videokamery, včetně outdoorových. Většina kamer má navíc výklopný a poměrně velký dotykový a dokonce kapacitní LCD displej, kterým nejenže kameru ovládáte, ale také si hned můžete zobrazit, co jste natočili, případně vyfotili. A vězte, že šum tu nebude, na rozdíl od mobilů, téměř žádný.

Režim focení bývá také součástí videokamer. A nejen on. Dnešní kamery pro méně náročné jsou vybaveny například i mnoha kreativními režimy, díky kterým můžete svá videa natáčet nebo později doplňovat o zajímavé efekty. Jde například o režim zpomaleného nebo zrychleného natáčení, případně třeba natáčení ve filmovém stylu.

Jedině videokamera vám poskytne kvalitní optický zoom v řádu desítek a optický zoom v řádu stovek. A k tomu ještě kvalitnější optický stabilizátor. Takže ani při natáčení v terénu nebudou výsledkem jen roztřesené barevné šmouhy přes celou obrazovku. Nahlédněte například na Mall.cz e-shop a uděláte si o Full HD kamerách mnohem lepší představu. Navíc zjistíte, že jejich koupě obnáší jen několik málo tisíc. Za mobil mnohde dáte víc.

4K pro ty náročnější

Kamery natáčející v režimu 4K jsou sice o trochu dražší, ale stále jde o rozumnou investici okolo 15 tisíc. A výsledek natáčení je ohromující. Ovšem pozor, plně si ho vychutnáte jen při velkoplošném promítání (což některé kamery umějí) anebo při jeho sledování ve 4K televizi. Případně při tisku výřezů fotografií.

Cože je 4K rozlišení? Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak vězte, že jde o rozlišení, které je ve srovnání s Full HD dvounásobné. Někdy se nazývá též Ultra HD. Zatímco Full HD má rozlišení 1920 x 1080 bodů, 4K zvládne až 3840×2160 bodů. Je tedy zřejmé, že kvalita videa bude mnohem vyšší než u Full HD provedení a záznam bude variabilněji použitelný. Název 4K je odvozen od počtu bodů v řádku, kterých jsou téměř 4 tisíce.

Jestliže nemáte ještě 4K televizi, není důvod hned 4K kameru zatracovat. Většina z nich dokáže totiž převzorkovat (tedy přepočítat) 4K na Full HD. A tak ani vaši současnou televizi nezahltí daty a vy si budete moci video v pohodě prohlédnout. Až koupíte 4K televizi, budete připraveni. Alza.cz e-shop je jedním z těch, které se na 4K kamery zaměřují. Co tu ještě zjistíte? Že 4K kamery mívají většinou i NFC komunikační technologii. Takže pápá, kabely!

Až budete video upravovat…

… tak je potřeba si k tomu pohodlně sednout. A na jiného než na kancelářskou židli. Není radno podceňovat způsob sezení, zejména pokud sedíte více hodin denně, třeba v rámci home office. Jysk leták na tento týden vám ukáže, že i za malý peníz lze pořídit pohodlnou kancelářskou židli.

Díky levnějším, ale přesto kvalitním kancelářským židlím z Jysku si totiž nepřivodíte při hrátkách s vašimi videi ani při časově náročnější kancelářské práci žádné následné bolesti zad. A pokud už nějakými trpíte, doplňte židli o zdravotní podložku pod zadek. Nebudete litovat!