Chov okrasných ryb v zahradním jezírku

Zahradní jezírko zatraktivní každou zahradu a jeho vodní plocha se stane domovem mnoha rostlin a živočichů, kteří zahradu oživí. Než začnete své jezírko budovat, ujasněte si, jestli v něm budete chtít pěstovat pouze rostliny nebo také chovat ryby. Hloubka, velikost jezírka, filtrace a další technika by měla odpovídat druhu a množství ryb.

Umístění jezírka

Ideálním místem pro zahradní jezírko, je polostinné stanoviště, na které v průběhu dne svítí slunce přibližně 6 hodin. Naopak nevhodné je vytvořit jezírko pod stromy. Jejich kořeny mohou za čas jezírko poškodit. Navíc opadávající květy a listí budou znečisťovat vodu v jezírku a podporovat tak růst nežádoucích řas. Vhodné není ani zcela otevřené, příliš slunečné, stinné nebo větrné místo.

Jezírko, ve kterém budete chovat ryby, by mělo být hluboké minimálně 80 centimetrů. Jeho hladina by měla být z části zastíněna rostlinami. Částečný stín zamezí nadměrnému ohřívání vody sluncem a vytvoří úkryt pro ryby. Především v menších jezírkách v létě dochází k většímu ohřívání vody, což způsobuje množení řas, nedostatek kyslíku pro ryby a další problémy. Jsou-li v blízkosti jezírka stromy, chraňte jeho hladinu sítí, která zachytí velké množství spadaného listí a větviček.

Vhodné podmínky rybám zajistíte nejen jeho částečným zastíněním, ale především dostatečnou filtrací, udržováním dobré kvality vody a vhodně zvolenými rostlinami a rybami. Při pořizování ryb vždy berte v potaz, do jaké velikosti ryby mohou dorůst. Vhodný je koi kapr, zlatý karas, lín nebo například jeseter.

V nově vybudovaném jezírku je před nasazením ryb nutné nechat vodu minimálně týden odstát. Rozběhnutí biologických a chemických procesů v jezírku můžete pomoct biologickými startéry speciálních bakteriálních kultur. Do jezírka nepoužívejte vodu z rybníků nebo jiných vodních nádrží, ze kterých hrozí zavlečení nevhodných bakterií a nemocí.

Převoz a nasazení ryb do jezírka

Převoz ryb z obchodu do vašeho zahradního jezírka by měl proběhnout co nejrychleji. Ryby nikdy nepřevážejte na přímém slunci. V horkých letních dnech se maximální doba převozu, která se v ostatních ročních obdobích pohybuje v řádu hodin, výrazně zkracuje. Především při menším objemu vody se v transportních pytlích voda rychle ohřívá. Dbejte také na to, aby pytel s rybami nebyl umístěn volně, například v kufru auta, kde by mohlo dojít k jeho protržení o okolní předměty. Vhodné proto je, pytel umístit například do přepravní bedýnky na ovoce.

Pytel s rybami položte na několik minut na vodní hladinu, aby se vyrovnala teplota v pytli s teplotou vody v jezírku. Poté asi 10 minut vodu z jezírka pomalu míchejte s vodou v pytli kvůli vyrovnání chemismu. Poté ryby můžete vypustit do jezírka.

Okrasné ryby
Okrasné ryby

Krmení ryb se občas musí odložit

Ryby po vypuštění do jezírka někdy nežerou a chvíli trvá, než se novému prostředí přizpůsobí. Ryby krmte po menších dávkách několikrát denně. Abyste je nepřekrmovali a neznečisťovali jezírkovou vodu přebytky krmiva, dejte jim krmiva pouze tolik, kolik snědí během několika minut. Nejlépe to poznáte na plovoucím krmivu, jehož výhodou je, že nepadá na dno a nehnije.

Ryby v zahradním jezírku v zimě

Ryby zimu přečkávají u dna jezírka. Je nezbytné zajistit jim dostatek vzduchu. Aby hladina jezírka nezamrzla, použijte vzduchování pro jezírka, plováky, aerátory nebo topítka s termostatem. Při použití plováků musíte počítat s tím, že protože jsou vyrobeny z polystyrenu, může je z vodní hladiny snadno odfouknout vítr. Aerátory do vody vtlačují vzduch, vodu ode dna promíchávají a vytlačují z jezírka škodlivé plyny. Dochází však také k ochlazování vody, což je v zimě nebezpečné a pokud klesne teplota vody pod 1 °C, ryby mohou uhynout.