Chlor v domácím bazénu: Může nám škodit?
Chlor v bazénu je běžným způsobem, jak vodu udržet čistou a bez řas. Na druhou stranu může způsobovat alergické reakce, podráždění či gynekologické potíže. Ne každému tak může čistění chlorem vyhovovat. Je chlor opravdu tak nebezpečný, a čím ho můžete nahradit?
Kdo má bazén, si v těchto letních vedrech chrochtá blahem – chladná voda je ideálním osvěžením. Ovšem s bazénem přicházejí také starosti, například jeho čištění. K tomu se nejčastěji využívá chlor, a to v různých podobách. Jeho účinky jsou lety prověřené, avšak s touto chemikálii se pojí i několik rizik. Pojďme na to ale od začátku.
Proč je vhodné používat k čistění právě chlor?
Vodu v bazéně je nutné průběžně dezinfikovat. Jen tak udržíte na uzdě tvorbu řas a bakterií, které by vám jen znepříjemňovaly pohodové chvilky ve vodě. K čistění můžete využít chlorovou i bezchlorovou (založenou na O3) dezinfekci, přičemž ta chlorová je běžnější a často levnější. Chlorováni bazénu spočívá v tom, že do vody přidáte vhodné množství chloru, ať už v tekuté formě, nebo třeba v tabletách. Účinnost chloru ve vodě ale určuje také pH vody, proto je důležité ho před přidáním chloru znát. Pro domácí bazény je ideální udržovat pH v hodnotách mezi 7,1 a 7,5.
Kdy nám může chlor škodit?
Pokud dodržujete dávkování, neměl by vám v přiměřeném množství chlor vadit. Pokud ho ale z vody cítíte, znamená to, že ho bylo použito více, než by muselo, a v takových případech už může docházet k podráždění i alergickým reakcím. Chlorový zápach indikuje, že se jeho částečky již navázaly na pot nebo kosmetické přípravky ve vodě (například opalovací krémy) – vytvořily se tzv. chloraminy, a právě ty způsobují symptomy jako pálení očí, zarudnutí či svědění. Tvorbu chloraminů omezíte i tím, že budete v bazénu udržovat vhodné pH.
Jak můžete nahradit chlor v bazénu?
UV lampy
Pokud nechcete používat chlor, vhodnou alternativou může být UV lampa, která využívá ultrafialové záření. Toto záření k nám putuje i přirozeně ze slunečních paprsků a chráníme se proti němu opalovacími krémy. Nutno ale říct, že je skvělým ničitelem bakterií, plísní i řas. Pro potřeby čištění bazénů se ale využívá UV světlo typu C a pro lidi je takovéto zařízení neškodné. Použití chloru se však nevyhnete na 100 %, nicméně jeho obsah ve vodě se sníží až o 80 % a už by tak neměl dělat žádné potíže.
Ionty
Dalším prostředkem, jak se vyhnout chloru, jsou ionizátory. Ty pomocí iontů čistí bazénovou vodu a působí jako aktivní dezinfekce a zabraňují tvorbě mikroorganismů. I v tomto případě velmi výrazně snížíte využití chemie, ale cena takového ionizátoru bývá vysoká a může se snadno přehoupnout i přes 10 tisíc korun.