Čaje patří k nejoblíbenějším celosvětovým nápojům

Zima se nese ve znamení čajů, které jednak chutnají, ale především příjemně zahřejí. K oblíbeným patří máta, heřmánek, meduňka, šípek. Zapomenout však nesmíme na pozitivní účinky zázvoru, který je mnohdy víc než jen čaj. Zázvor je potravinou, která má mnoho blahodárných účinků na lidské zdraví.

Během zimy se zázvor nejčastěji používá na přípravu čaje, jež má výrazný prohřívací efekt. Horký nápoj dodává tělu energii v podobě tepla, které by si jinak tělo muselo vyrábět samo. Popíjení čajů je proto tak oblíbené, že pomáhá organismu vyrovnat teplotu s okolním prostředím. Nemalou roli zde sehrává také bylina, ze které si nápoj připravíme. Každý čaj tak mimo zahřátí těla plní i rozdílnou funkci. Výborné jsou i bylinné směsi, které tak působí na více věcí zároveň.

Šípkový čaj

Pozitivní účinky šípku jsou známy již od středověku. Šípky mají v sobě celou řadu cenných vitamínů a minerálních látek. Jmenovat můžeme například velké množství vitamínu C, dále pak vitamíny skupiny B, K a P. Čaj připravený ze šípku pomáhá s onemocněním nervového systému, zvětšuje odolnost lidského těla proti nemocem a má močopudné účinky.

Mátový čaj

Máta má všestranné využití. Pomáhá při léčbě zažívacích obtíží, zmírňuje křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Mátový čaj dokáže uvolnit ucpaný nos a bezvadně osvěžuje dech. Obsažený mentol podporuje trávení, protože stimuluje odtékání žluče a jiných trávicích šťáv. To je přesně důvod, proč se máta využívá v léčbě proti pálení žáhy a překyselení žaludku.

Zelený čaj

Předlouhé dynastie pradávných panovníků, stejně tak i nově založené rodiny na úsvitu 21. století nachází v konvici zeleného čaje nejen nápoj, ale především duševní vzpruhu a celou škálu blahodárných účinků. Neexistuje snad člověk na této planetě, který by neznal zelený čaj. Působí jako prevence onemocnění srdce, snižuje hladinu cholesterolu, bojuje proti cukrovce, využívá se u hubnutí. Potlačuje nežádoucí nutkání a chutě k jídlu. Zelený čaj dokáže nastartovat spalování tuků a rovněž přispívá ke schopnosti zahřívání, což je důležitou součástí správně nastaveného metabolismu.

Heřmánkový čaj

Heřmánek podobně jako máta pomáhá zmírnit zažívací obtíže. Mimo to však i tlumí zánětlivé procesy tlustého střeva. Vůně heřmánku uklidňuje a popíjení heřmánkového čaje působí na lidský mozek podobně, jako léky podávané při úzkostných stavech. Dokáže podpořit psychické uvolnění a mírní dopady stresu. Heřmánkový čaj je výborný před spaním, kdy navodí příjemnou pohodu.

Levandulový čaj

Levandule se po staletí využívala v nejrůznějších formách. Ať už sušená, tinktura či olej. Už staří Římané levanduli přidávali do koupelí, kde byla známá pro své vynikající účinky na pokožku. Ovšem i její vůně dokáže uklidnit mysl a navodit relaxaci. V kosmetice se používá s oblibou dodnes. Čaj z této proslulé bylinky má uklidňující účinky, pomáhá při revmatismu, uvolňuje ztuhlé svaly, bojuje proti zánětům. Pozitivní přínos je znám také u nadýmání, křečích žaludku, při astmatu, chronické nespavosti. Levandule se doporučuje inhalovat před spaním – při popíjení čaje vdechujte její vůni – zažene bolest hlavy, podrážděnost, stres i křeče.