Batoh, nebo aktovka? Jak vybrat školní zavazadlo pro děti?

Máte doma malého předškoláka? Nebo už ostříleného třeťáka? Tak jako tak vás jednou v roce čeká vybírání školního batohu. A není to volba jednoduchá. Děti nosí na zádech často velký náklad a ten vyžaduje kvalitní zavazadlo, které bude šetrné k dětských zádům. Jak ho správně vybrat?

Podle čeho poznáte kvalitní batoh?

  • Aktovky do školy i školní batohy by měly mít pevná, anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké popruhy (alespoň 4 cm). Takto konstruovaný batoh nebrání zdravému vývoji dětské páteře.
  • Vybírejte jen mezi speciálními batohy do školy – ty mají odlišnou konstrukci.
  • Batoh by měl být co možná nejlehčí – ne o moc více než 1 kg.
  • Musí být vybaven bezpečnostními prvky – barvy, reflexní elementy či odrazky se postarají o bezpečnost vašich dětí v blízkosti silnice.
  • Batoh či školní aktovku vybírejte podle věku a velikosti dítěte – pro menší školáky koukejte na školní batohy a pro větší školáky už můžete vybírat ze studentských batohů.
  • Zjistěte si, zda batoh prošel nezávislými testy zaručující nezávadnost výrobku. Levné batohy z tržnice vám sice ušetří nějakou tu korunu, ale jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů a nesplňují základní bezpečnostní požadavky.
  • Ujistěte se, že má batoh vyztužené dno a dostatek jednotlivých přihrádek, kapes a komor.
  • Hodí se i příslušenství jako kapsa na lahev, termokapsa na svačinu, poutko, prostor pro jmenovku,…

Tip: Kvalitní školní aktovky a batohy najdete na agatinsvet.cz.

Aktovka se musí líbit svému majiteli, to je přeci jasné

Vy ho každý den na zádech nosit nebudete, proto by samozřejmě mělo mít poslední slovo vaše dítko. Jen si dejte pozor, abyste společně vybrali batoh, který se bude vašemu dítěti líbit i příští školní rok. Batoh s roztomilými postavičkami může být sice tím, po čem jeho srdíčko právě prahne, ale pokud si za rok nebudete moci dovolit koupit jiný – s dospělejším motive – raději zkuste nějaký kompromis.

Nebo se podívejte po batohu či aktovce v jednoduchém designu a vylepšete ho dekoracemi, které můžete příští školní rok odstranit.