5 věcí, které byste si měli ujasnit před žádostí o půjčku

I když zákon o spotřebitelském úvěru vyžaduje důkladné prověření žadatelů o úvěr, stále by se dalo říct, že jej v dnešní době dostane prakticky kdokoliv. To však neznamená, že je na klienty kladena o něco menší zodpovědnost. I tak je třeba si předem ujasnit některé věci, pokud se chcete vyhnout potížím, do kterých by vás třeba taková půjčka bez doložení příjmů mohla dostat.

Je půjčka něčím, co jen chcete, nebo co skutečně potřebujete?

Statistiky ukazují, že se lidé často zadlužují kvůli věcem, které ve skutečnosti vůbec nepotřebují. Dovolená v tropech nebo drahé vánoční dárky se mohou zdát jako pěkný zážitek či gesto, ale za to, abyste se zadlužili na několik měsíců či let, rozhodně nestojí. V takových případech je lepší se uskromnit a raději se podívat, jestli vám peníze někde neutíkají, než hned sahat po některé formě úvěru.

Jaký druh půjčky se pro vaši situaci hodí nejvíce?

Pokud jste došli k závěru, že je pro vás půjčka skutečně tím jediným a nevyhnutelným řešením, měli byste najít takovou, která vám padne jako ulitá. Takovou však nenajdete bez řádného průzkumu trhu a následného srovnání všech nabídek. Ať už vyberete jakoukoliv, pamatujte na to, že i drobná sms půjčka před výplatou s sebou přináší velký závazek, který je třeba plnit.

Dokážete půjčku splácet?

Pokud už vám banka či jiný poskytovatel žádost o půjčku zamítl, pak to značí jedině to, že vás tato cesta nikam nezavede. Nicméně v případě, že jste si žádost ještě nepodali, měli byste si v první řadě vypracovat celkový měsíční rozpočet. Výše splátky by se však v žádném případě neměla rovnat částce, která vám vyjde po odečtení výdajů od příjmů. Současně byste si totiž měli tvořit finanční rezervu, protože nikdy nevíte, do jaké neočekávané situace se dostanete.

Znáte všechny potřebné informace?

Pokud vám není cokoliv jasné, vždy se ptejte, obzvlášť pokud si berete půjčku úplně poprvé. Co nenajdete na stránkách poskytovatele, to si sepište a při první příležitosti to s ním také projednejte. Vždy udělejte vše proto, abyste se ujistili, že stoprocentně rozumíte všemu, co je uvedené ve smlouvě, a zejména pak tomu, jak by se řešila situace, kdy byste nedokázali některou splátku uhradit včas.

Máte finanční rezervu?

Riziko neschopnosti splácet podstatně snížíte tím, že si vytvoříte finanční rezervu, kterou budete nadále udržovat i po dobu splácení půjčky. Nikdy nevíte, kdy se vám rozbije pračka nebo auto a budete potřebovat peníze navíc, abyste takový problém vyřešili. Když s tím začnete už teď, můžete předejít tomu, že byste půjčku vůbec museli zvažovat.