5 kroků, jak vybrat ty správné dětské boty

Věděli jste, že až třetina dětí nastupující do první třídy má zdeformované nožičky? Maminky totiž nehlídají, zda děti nosí správné boty a jejich dítka si tak zadělávají na pořádné problémy. Děsivé, viďte? A přitom stačí tak málo, aby vaše dítko nosilo ty správné boty. Poradíme vám, jak je vybrat.

Dětské boty: Správné jsou ty, které neničí nohy

Toho, že vaše dítě nosí špatný typ či velikost boty, si nemusíte vůbec všimnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti a dítko tak může capkat v malých botách poměrně dlouho. Mějte na paměti, že noha dítěte roste průměrně 15 až 18 mm za rok a podle toho je třeba dětský botník obměňovat.

Dětské ružové sněhule
Dětské ružové sněhule

Tip: Kvalitní boty pro děti i dospělé pořídíte na eobuv.cz! Kromě trendy bot prověřených značek tam najdete i kabelky i módní doplňky.

Na tvaru boty záleží!

Pohlídejte si, aby bota byla nejen dostatečně velká na délku, ale také na šířku. A rozhodně zapomeňte na dětské boty do špičky. Špička boty by měla být kulatá a dostatečně prostorná – zabráníte tak deformacím v podobě vbočeného palce, vybočeného malíčku a podobně.

Centimetr k dobru

V botě by mělo mít dítě cca 10 až 15 milimetrů k dobru. Nejspolehlivější způsob měření je vyndat stélku a porovnat její délku s délkou dětské nohy (Ale pozor – vždy přeměřujte nohu ve stoje!).

Dětské boty musí být lehké

Dětské klouby nejsou připraveny na větší zátěž a vzhledem k tomu, že dítko přes den udělá až 20 000 kroků, boty nesmí nohy zbytečně zatěžovat.

Menším dětem pořiďte kotníčkové boty

Aby si dítě vybudovalo správný postoj při chůzi, potřebuje pohodlnou, ale pevnou botu. U uzavřených bot tedy dbejte na pevný opatek a pevné přezky.

Kotníková chlapecká obuv
Kotníková chlapecká obuv

Tlumte nárazy při chůzi

Dětská noha je náchylnější na otřesy způsobené kontaktem s tvrdým povrchem. Proto dbejte na dostatečné tlumení v podobě podešve z pryže, termoplastického elastomeru či polyuretanu. Pozornost věnujte také výběru kvalitní stélky.