5 klíčových otázek při výběru nábytku na balkón a zahradu

Využíváte prvních jarních dnů k výběru zahradního nebo balkonového nábytku? Projděte si tipy, podle čeho vybírat a objevte aktuální trendy roku 2020.

Otázka č. 1: Kam nábytek umístíte?

S místem určení se úzce pojí také výběr materiálu a údržba. Schováte-li nábytek pod střechou nebo pergolou, můžete si dovolit i choulostivější materiály jako třeba přírodní ratan. Navíc ušetříte spoustu času, který byste jinak trávili čištěním a údržbou židlí, stolků nebo lehátek vystavených přímému slunci.

V opačném případě hledejte odolnější nábytek, který zvládne vystavení přímému slunci, dešti i prudkému větru. K nejodolnějším materiálům patří moderní plasty včetně velmi oblíbeného umělého ratanu, hitu posledních sezón.

Otázka č. 2: Jak sestavu využijete?

Plánujete pravidelné stolování s rodinou a přáteli? Vyberte si dostatečně velký stůl se židlemi. Dbejte na to, aby byl nábytek pevný, odolný a zároveň pohodlný i pro delší sezení. Pokud chcete nábytek využít především k příjemné relaxaci, volte lehátka a křesla s hlubším sedem nebo možností polohování.

Skvělou volbou pro odpočinek jsou také zahradní houpačky nebo závěsná křesla. Poskytují vítanou úlevu namáhaným zádům. Pro zahradu a větší terasy navíc představují vítaný designový prvek.

Otázka č. 3: Kolik máte volného prostoru?

Proměřte, kolik místa vám balkón, terasa či zahrada k posezení nabízí. Podle toho vybírejte stůl, židle, případně zahradní lehátko nebo servírovací stolek. V případě, že máte k dispozici jen málo místa, zaměřte se na rozkládací nábytek, který můžete kdykoliv složit a uklidit. Zbyde tak dost místa pro volný průchod a případné sportovní nebo jiné aktivity vyžadující více prostoru.

Otázka č. 4: Který materiál nejlépe vyhovuje vašim požadavkům?

Každý zahradní nábytek má své výhody i nevýhody. Záleží na vašich požadavcích a vkusu. Například, chcete-li nábytek na balkon či zahradu v přírodním stylu, volte dřevěný masiv. Máte-li možnost aspoň částečného krytí, vaše pole výběru se rozšiřuje i na přírodní ratan, bambus, hyacint a jiné vodní trávy.

Vyznavačům moderního stylu padne do oka designový kovový nábytek nebo umělý ratan, který je mnohdy k nerozeznání od přírodního.

Dřevo

Nestárnoucí dřevo po staletí drží čestné místo v exteriéru i interiéru. Ať už dáte přednost dubu, buku, třešni, borovici nebo smrku, vždy působí elegantně a navíc krásně voní. Při správné povrchové úpravě je navíc hypoalergenní a bezpečný i pro citlivé jedince.

Nábytek ze dřeva je robustní a odolný. Při troše péče vydrží roky. Pro venkovní použití se vždy vyplatí sáhnout po tvrdším dřevu, které zaručuje delší životnost. Dřevěný zahradní nábytek vybírejte nejlépe už s impregnací nebo ochranným nátěrem v podobě oleje, lazury, včelího vosku či balzámu.

Přes zimu je nutné dřevěný nábytek dobře uskladnit a před začátkem každé sezóny dřevo přetřít ochranným nátěrem.

Plast

Plastový zahradní nábytek se hodí na balkón, terasu i na zahradu – do volného prostoru, k bazénu i pod pergolu. Starší humpolácké a vratké židle nahradil líbivý design skoro k nerozeznání od přírodních materiálů. Vybírat můžete z klasických barev jako je bílá, černá či hnědá i z veselých odstínů červené, růžové, zelené nebo modré pro děti.

Plast výborně odolává i náročným venkovním podmínkám, je cenově dobře dostupný a má nízkou váhu, takže ho kdykoli snadno přemístíte. K údržbě vám stačí jen hadřík a trocha vody. Největší slabinou, hlavně u levnějších židlí, stolů a lehátek, zůstává horší stabilita a často i pevnost materiálu. Popraskání plastového nábytku zabráníte tím, že ho ochráníte před přímým slunečním zářením.

Přírodní ratan

Je lehký, vzdušný, krásně vypadá a nevadí mu krátkodobý pobyt na slunci či dešti. Nesmí se ale ve vodě máčet příliš dlouho. Abyste si ratanový nábytek užili co nejdéle, starejte se o něj. K setření nečistot stačí navlhčený hadřík a občasné ošetření speciálním přípravkem na ratan.

Umělý ratan

Téměř k nerozeznání od přírodního ratanu je ratan umělý. Nezaskočí ho ani náhlé změny počasí a bez problémů odolá větru, slunci, dešti i mrazu. Nebledne, neloupe se a nepraská. Navíc nepotřebuje téměř žádnou péči. Stačí, když ho jednou za čas osprchujete hadicí nebo otřete navlhčeným hadrem.

Kov

Zahradní nábytek z kovu je těžký, odolný a dobře drží stabilitu. Nejčastěji se setkáte s hliníkem a ocelí. Oba materiály mají kvalitní povrchovou úpravu, vysokou nosnost a dobrou odolnost. Nevýhodou kovu je jeho tepelná vodivost. V horkých letních dnech se kov zahřívá a může vás pálit na kůži. Při nižších teplotách naopak studí. Bez polstrování se proto neobejdete. Před sezónou je dobré promazat spoje, aby židle a lehátka nezačaly vrzat. Hodí se také antikorozní nástřik.

Otázka č. 5: Co říká váš instinkt?

Vyberte si takovou zahradní sestavu, která se vám nejvíce líbí a o které víte, že vás neomrzí ani za pár let. Pokud zvolíte nadčasový materiál i provedení, nebudete muset nábytek každou sezónu měnit.

V případě, že se nemůžete rozhodnout, nechte si poradit od odborníků, rodinných příslušníků či přátel, kteří mají s výběrem nábytku na zahradu a balkón zkušenosti. Dobré e-shopy nabízí také možnost poradenství s designérem na dálku. Nebojte se ji využít.