3 tipy pro maminky, které připravují své ratolesti do první třídy

Také u vás doma očekáváte velkou slávu, neboť vaše ratolest bude velkým školákem/školačkou? S tím však souvisí pár změn – začne jiný režim a dítko se s ním bude muset sžít. Zároveň je potřeba spoustu věcí koupit a připravit. Které to jsou?

Tak trochu jiný program dne

V září to vypukne. Vstávání, škola, družina, cesta domů, úkoly, přípravy svačin, kontrola připravené tašky… Nečekejte s novým režimem až na období nástupu do školy, ale zkuste na něj psychicky dítko připravit již s předstihem.

Zkuste dítku na každý všední den ve stejnou hodinu – třeba před večeří – naplánovat procvičování formou hry. Sedněte si se svým předškolákem, dejte mu za úkol napsat vám písmenka, která už umí, případně něco nakreslit. Dítko si tak vštípí, že má před večeří nějaké povinnosti a psaní domácích úkolů pro něj nebude takovou novinkou.

Při nástupu do školy čekají dítko nejen nové povinnosti, ale také navazování vztahů, vydobytí si pozice v partě, pilování smyslu pro poslušnost, pečlivost a sebereflexi. Snažte se jej tedy opravdu poslouchat a buďte mu oporou. Věřte, že když jej dokážete vyslechnout, tak společně vše zvládnete na jedničku.

Dovednosti dítěte

Než vaše dítko naskočí do vlaku školních povinností, mělo by ovládat několik základních dovedností, bez kterých se neobejde. Musí si například umět zavázat tkaničky, bez problémů se obléknout a dbát na osobní hygienu. Zároveň by mělo znát pravou a levou stranu, umět držet tužku a nakreslit základní tvary (čtverec, trojúhelník, kruh).

Pak je zcela připraveno na školní docházku a bude se muset poprat i s dalšími úskalími, jako je pochopení autority učitele.

Školní potřeby

Ať už vybíráte jakékoliv školní batohy pro prvňáčky nebo aktovky do školy, důležitý není vzhled nýbrž funkčnost. Oba typy školních tašek by měly mít anatomicky tvarovaná záda a oddělené prostory uvnitř. Prioritou číslo dvě jsou školní penály, můžete si pořídit klasický, dvoupatrový či třípatrový a vybrat i mezi vybaveným nebo prázdným. Zbytek věcí jako jsou jednotlivé typy sešitů nebo pomůcky na různé předměty se pořizují až v první týden školy, protože požadavky na tyto pomůcky má každá škola jiné.