10 tipů, kterými se řídit při výběru fototapety na zeď

Trendem posledních let jsou fototapety na zeď, které dokážou opticky proměnit jakoukoliv místnost, navodit tu správnou atmosféru a navíc zakrýt případné nedostatky. Jak vybrat ty správné fototapety, které vydrží dlouhé roky a jen tak se neokoukají? 

Při tapetování buďte střídmí

Zatímco kdysi se běžně tapetovali celé místnosti, dnes se doporučuje pohrát si s tapetou na místech, na které chcete zaměřit pozornost. Fototapety do ložnice umístěte za čelo postele, v obývacím pokoji polepte zeď za pohovkou nebo zajímavě řešený výklenek a barevné dětské fototapety instalujte na zeď do hracího koutku.

Inspirujte se stávajícím zařízením místnosti

Určitou nápovědu vám při výběru vhodné fototapety na zeď poskytne stávající zařízení interiéru. Pokud jsou vám blízké tradiční materiály, jako je dřevo, kámen nebo cihla, neuděláte chybu fototapetou s přírodními motivy. Dáváte přednost industriálnímu stylu? Pak zvolte fototapetu s městskou tematikou, díky které se před vámi každý den rozprostře výhled na Empire State Building nebo Tower Bridge.

Fototapeta s výhledem na Manhattan

Nebojte se kontrastů

Navzdory předcházejícímu tipu vám doporučujeme, abyste se při zařizování svého domova nebáli čas od času experimentovat s barvami, vzory a styly. Minimalistický interiér oživí abstraktní fototapeta, zatímco s moderním vybavením bude zajímavě kontrastovat zeď s retro motivy.

Použijte ty správné barvy

Barvu fototapety přizpůsobte nejen svému vkusu, ale i dispozicím daného interiéru. Menší místnost opticky zvětší a rozzáří fototapety ve světlých barvách a s nenápadným vzorem, zatímco rozlehlý prostor zútulní tapety laděné do tmavých odstínů.

Proměňte interiér pomocí vzorů

Nejen barva tapety, ale i její vzor dokáže opticky proměnit celý interiér. Fototapety se svislými pruhy pomyslně nadzvednou strop a místnost tak bude působit vzdušněji. Naopak vodorovné linie a výrazné vzory prostor opticky zmenší a vnesou do něj hřejivou atmosféru.

Obklopte se tím, co máte rádi

Fototapety vám umožňují cítit se ve svém domově příjemně a spokojeně. Využijte toho a obklopte se barvami, vzory a motivy, které vám dělají radost. Jestliže jste romantická duše, sáhněte po fototapetách na zeď s květinovým motivem nebo s výhledem na Eiffelovu věž. Pokud ve vás dřímá cestovatelská duše, nadchnou vás velkoformátové tapety s tropickými vzory nebo mapou světa. Popustit uzdu své fantazii můžete zejména při zařizování pokoje svých ratolestí, na výběr totiž máte z nepřeberného množství dětských fototapet.

Fototapeta s motivem květů

Vsaďte na letošní hit

Hitem pro nejbližší měsíce budou 3D fototapety, které dokážou zvětšit téměř jakýkoliv prostor a dodat stěným hloubku. Designéři si oblíbili zejména velké fototapety na zeď, které vytvářejí efekt nekonečna – různé tunely, městské scenérie, lesy či geometrické vzory, které si pohrávají s vašimi smysly.

3D tapeta v ložnici

Fototapeta nepatří jen na stěnu

Co takhle pořídit si fototapetu na dveře? Během chvíle ozvláštníte celý interiér a navíc jednoduše zrenovujete zánovní dveře. Výběr fototapety přizpůsobte stávajícímu zařízení místnosti a uvidíte, jak díky tomu prokoukne.

Materiál tapety

Při výběru tapet nezapomeňte myslet prakticky, každá místnost má totiž svá specifika. Zatímco do kuchyně, koupelny či technické místnosti se nejlépe hodí vinylové tapety odolné vůči vodě a vlhkosti, v ostatních pokojích najdou uplatnění moderní vliesové fototapety, které se snadno lepí i sundávají.

Fototapeta s motivem cihel

Pořiďte si jednu roli fototapety navíc

Než se pustíte do tapetování místnosti, dobře si spočítejte, kolik rolí fototapety budete potřebovat. Většinou si vystačíte s následujícím vzorcem:

Počet rolí tapet = ((obvod místnosti × výška místnosti) / 5 (zaokrouhlená plocha jedné role tapety s evropskými rozměry 10,05 m × 0,53 m)) × 1,1

Pro jistotu si ale do nákupního košíku přihoďte jednu roli navíc – bude se vám hodit na případné opravy.