Když ona vydělává více než on

V dnešní době již zcela normální, že ženy budují kariéry a jsou placeny stejně jako muži. Zdaleka ne ve všech rodinách a partnerských vztazích je však běžná situace, kdy má žena vyšší příjem než její protějšek. Na západ od nás ale nejde o nic neobvyklého – například v 19 % partnerských dvojic ve Velké Británii vydělává žena vice a v dalších 25 % má partnerka přibližně stejně velký plat jako její partner. V Česku se vyšším příjmem než partner může žena pochlubit v 16 % případů a lze očekávat, že toto číslo bude stoupat, protože například data z Velké Británie ukazují, že takových žen byly v roce 1969 pouze 4 %. Může ale takové partnerství spolehlivě a harmonicky fungovat? Jaká jsou jejich úskalí, na co je třeba dát si pozor?

Zatímco muži se mohou cítit ohroženi či poníženi, vyšší výdělek může znamenat více stresu i pro ženu. Nejen, že se mohou cítit pod tlakem, ale také ztrácejí flexibilitu, protože dobře placené zaměstnání mnohdy znamená, že v něm trávíte více času. V takovém případě je třeba také přerozdělit role v rodině, nebo si najmout hospodyni či chůvu na péči o děti. Suzanne-Doyle Morris, autorka knihy Female breadwinners, která se touto problematikou dopodrobna zabývá, říká: „Ze své zkušenosti musím říci, že nejšťastnější páry, kde je hlavní živitelkou rodiny žena, jsou ty, kde svým dílem přispívají oba. Nejde jen o peníze, ale také o péči o domácnost a emocionální podporu. S vyžírkou dokáže žít jen velmi málo žen.“

Tato slova potvrzuje například Adrienne Rowsome, profesionální hráčka pokeru, která boří veškerá tabu o této hře kombinačních schopností a pevných nervů. Své „práce“ se nevzdala ani bezprostředně po porodu, a tak svého syna brala na mezinárodní turnaje. Neobešla by se ovšem bez svého manžela, Ryana Cartera, také pokerového profesionála. Protože je ale Adrienne přeci jen o něco úspěšnější, péči o malého Carricka si rozdělili k oboustranné spokojenosti. „Bez svého manžela bych to nezvládla,“ říká Adrinne a dodává: „má vyloženě talent na uspávání našeho syna a ve vyměňování plenek je úplný profík. To mi dodává klid, takže se mohu zcela koncentrovat na svou hru.“ Jen pro zajímavost můžeme zmínit, že Adrienne Rowsome se hned na svém prvním takto pojatém mezinárodním turnaji umístila v nabité konkurenci na 12. místě se solidním výdělkem 4 650 dolarů.

Že to jde, pokud oba partneři zahodí předsudky a snaží se přispět, jak nejlépe mohou, ukazuje i případ ředitelky společnosti Pepsi Indry Nooyi a jejího manžela Raje. Když se 82. nejmocnější žena světa (podle žebříčku časopisu Fortune) stala v roce 2006 ředitelkou společnosti, její manžel, který zastával vysoké pozice například ve firmách Hewlett-Packard nebo AmSoft, se rázem ocitl v pozici toho „méně důležitého“. Ale díky zapojení rodičů z obou rodin, obětavosti a ochotě dělat kompromisy se jim podařilo úspěšně vychovat dvě nyní již dospělé dcery. A jejich harmonické manželství stále trvá.

Samozřejmě, běžní lidé nežijí v tak pohádkových světech, je ale důležité uvědomit si, že v partnerském vztahu nemá ješitnost místo a nechat si jej zničit jen kvůli penězům by byla pěkná hloupost.