Jak pěstovat maliny

Maliny patří k nejchutnějšímu ovoci vůbec a rozhodně se tak není čemu divit, že si stále více lidí pohrává s otázkou, jak pěstovat maliny. Období jejich sběru je ještě daleko a my si tak na příjemné procházky lesem, prodírání se houštím a sbírání těchto maličkých červených plodů musíme ještě počkat. Maliník není náročný na pěstování a snadno si s tímto úkolem poradí i začátečníci, kteří nemají s pěstováním kdovíjaké zkušenosti. Jestliže chcete pěstovat maliny, ale nevíte jak na to, pak si nenechte ujít náš dnešní článek!

Není malina jako malina, a proto je důležité vybrat si nejen správnou odrůdu, ale i místo a pozornost je třeba věnovat i správné přípravě půdy. Pojďme se společně podívat, jak pěstovat maliny a těšit se tak z lahodných plodů přímo z vaší zahrádky!

Výběr místa

V první řadě je důležité vybrat správné místo pro pěstování, kdy je potřeba si uvědomit, že na jednom a tom samém místě můžete maliník pěstovat 8-10 let. Dobře si tedy rozmyslete, zda daný kousek půdy nebudete chtít postupem času využít jiným způsobem. Ideálním místem pro výsadbu malin je teplá, slunečná a závětrná plocha. Ano, maliník sice můžete vysadit i do polostínu, ovšem pak by se mohlo stát, že by vám méně kvetl a tomu by odpovídala i úroda.

Příprava půdy

Maliník koření velmi mělce, proto byste měli dostatek času věnovat dostatečnému zrytí a vyčištění záhonu. Nedoporučujeme maliník sázet v blízkosti plotu, neboť je potřeba zvážit jeho následné bujné odnožování, se kterým je potřeba dopředu počítat. Půdu zryjte na hloubku 1-2 rýčů a obohaťte ji o kompostovou zeminu nebo vhodný pěstební substrát. Správně připravená půda by měla být kyprá, bohatá na humus a mírně vlhká.

Volba odrůdy

Dojde-li řeč na výběr správné odrůdy, je potřeba brát v potaz především umístění maliníku na zahradě. Maliník dokáže plodit až do výšek 600 m.n.m., do vyšších poloh se ale příliš nehodí. Až budete vybírat odrůdu, zajímejte se o následující informace, které vám s výběrem pomohou:

  • čas a délka sklizně
  • plodnost
  • chuť a velikost plodů
  • využití plodů
  • nutnost opory
  • odolnost vůči chorobám