Jak pěstovat bazalku v květináči

Jak pěstovat bazalku v květináči – to bude tématem dnešního článku, který by si rozhodně neměli nechat ujít nejen nadšenci pro pěstování nejrůznějších bylinek či rostlinek, ale rovněž i milovníci chutného jídla, kterému může čerstvá bazalka několikanásobně zvýšit úroveň. Co se využití bazalky týče, budete možná mile překvapeni širokou paletou možností, pro které je bazalka stále oblíbenější a vyhledávanější – využít se dá totiž nejen v kuchyni, ale i v léčitelství. Ačkoli si můžete bazalku koupit v obchodě již předpěstovanou, není na škodu zapojit trochu úsilí a vypěstovat si jí pěkně od semínka. Úrodu si pak budete moci užívat po celý rok, kdy bazalku jistě vhodně využijete.

O bazalce ve zkratce

Domovem bazalky je přední část Indie, odkud se postupně začala šířit do celého světa a to již v období starověku. Velmi brzy si získala své příznivce a obdivovatele a to nejen z řad kuchařů, ale i léčitelů. Zatímco ve své domovině je považována za dřevnatějící trvalku, u nás se pěstuje jako jednoletá bylina, kterou poznáte podle přímo větvené lodyhy se vstřícnými listy, jenž mají vejčitý tvar a jsou lesklé, měkké a mají řídce zubatý okraj.

Jak pěstovat bazalku v květináči – postup

Pěstovat bazalku není žádný kumšt, kterého byste se museli bát. Se správným postupem bude pěstování této bylinky hračka. Pro začátek pěstování je nejlepším obdobím březen a duben, tudíž teď je ten ideální čas, kdy se do tohoto úkolu můžete pustit. Níže naleznete jednoduchý postup, který vám ukáže, jak pěstovat bazalku s radostí a úsměvem.

  1. Nádobu, ve které budete chtít bazalku pěstovat, naplňte organickým kompostem, do kterého doporučujeme zamíchat trochu perlitu, který zajistí dostatečné provzdušňování a tím pádem i lepší růst bylinky.
  2. Semínka bazalky je dobré zasévat řídce a jen lehounce přitlačit prstem do půdy.
  3. Během několika týdnů vám vyrostou vzrostlé rostlinky, které je dobré přesadit do květináče (kdo bude chtít, může na konci května i do záhonku) a to tak, že jí během přesazování lehce vytáhnete za listy.
  4. Bazalku je potřeba dobře zalévat, protože nesmí vyschnout – to by vedlo ke kožovitým listům. Zároveň se to se zálivkou nesmí přehánět.
  5. Bazalku doporučujeme pěstovat na slunném místě.