Jak na pěstování draceny

Draceny patří k rostlinám které se u pěstitelů těší velké oblibě. Jsou velmi dekorativní, hodí se do interiéru i ven a jsou poměrně dost nenáročné, takže nemusíte čekat žádné komplikace. Jak na pěstování draceny, aby dělala radost i vám, poradíme v tomto článku.

Domovem této rostliny je nádherný tropický ostrov Madagaskar, odkud se rozšířila do zbytku tropické i subtropické Afriky i Asie. Dnes ji běžně najdete také v našich domovech. V přírodě dorůstá až do tří metrů, i u nás si ji můžete celkem snadno vypěstovat do dvoumetrové výšky.

Ideální prostředí pro dracenu

Rostlinku draceny (také dračenky či dračince) si nejspíš přinesete domů z nějakého hobby marketu nebo od jiného pěstitele. Dracen se u nás pěstuje hodně druhů, takže si můžete vybrat tu, která se vám nejvíc líbí, pěstování je ale v zásadě stejné u všech.

Začněte tím, že ji přesadíte do rašelinového substrátu bohatého na humus, případně si zakupte speciální substrát pro palmy a draceny. Díky výživě v něm vám rostlina v prvních měsících krásně zakoření a začne růst.

Květináč s dračincem postavte do polostínu, má rád světlo, ale ne přímé sluneční paprsky, které by mu mohly popálit listy. A nezapomeňte na vzdušnou vlhkost – během suchého léta i v bytech vytápěných ústředním topením by časté rosení mělo být samozřejmostí.

Jak o dracenu pečovat

Dracenu zalévejte často, ale mírně. Půda by měla v době vegetačního období zůstat stále vlhká, v zimě zálivku omezte, draceně postačí vzdušná vlhkost, tedy rosení. Stejně tak je to i s hnojením: během vegetace přihnojujte cca každý druhý týden, v zimě není hnojení nutné. Pro přezimování rostlině vyhovuje teplota kolem 20° C, v žádném případě by neměla klesnout pod 15 stupňů nebo přesáhnou 25° C.

Dracena má ve zvyku shazovat spodní listy, takže se může stát, že nakonec budete mít 150 – 200 cm dlouhý holý dřevnatý stvol, na jehož vrcholku bude růžice květů. Aby vám nepřerostla, zastřihujte ji ve výšce, jaká vám vyhovuje. Můžete samozřejmě zastřihnout i dřevnatou část a použít ji na rozmnožení.